Založ si blog

Lacnejšie a efektívnejšie účtovníctvo v 5 krokoch

Oddeľujte osobné financie a podnikanie

Je výhodnejšie mať samostatný firemný bankový účet aj v prípade, keď ste živnostník ale v podstate ho mať nemusíte. Zabezpečí Vám to lepší prehľad o Vašom podnikaní a tiež lepší prehľad pri podávaní daňového priznania a vedenia účtovníctva.

Pri obchodných spoločnostiach zostávajú firemné výdavky výdavkami firmy a pri použití osobných výdavkov sa len predražuje účtovníctvo a reálne náklady firmy.

 

Evidencia účtovných dokumentov

Každá prijatá faktúra, pokladničný doklad, hotovostný doklad alebo platba kartou sa musí evidovať v účtovníctve firmy. Váš účtovník presne vie, ktoré z týchto dokumentov má zaúčtovať a ako. Veľmi svojmu účtovníkovi pomôžete v tom, že budete jednotlivé podklady triediť podľa kategórií:

  • prijaté faktúry
  • prijaté zálohové faktúry
  • vydané faktúry
  • vydané zálohové faktúry
  • pokladničné doklady platené súkromnou alebo firemnou kartou
  • pokladničné doklady hradené v hotovosti.

Keď účtovníkovi odovzdáte prehľadné dokumenty, on vás môže v krátkom časovom intervale informovať o nezaplatených faktúrach prípadne o stave Vašej pokladne. V takom prípade môžete rýchlejšie reagovať na napr. nezaplatené faktúry od odberateľov a zlepšiť tak peňažné toky (cashflow) Vašej spoločnosti.

 

Sledovanie výdavkov

Odkladajte všetky výdavky Vašej spoločnosti, ktoré súvisia v podnikaním tak, že budete používať firemnú kartu. Toto je najlepším riešením, pretože každý pohyb sa premietne na bankovom účte. Dôležité je preto si odkladať pokladničné bločky.

Tip: aj úplne malé výdavky sa časom nahromadia a môžu v konečnom dôsledku dosiahnuť vysokú sumu.

 

Majte pod kontrolou cashflow

Prísne sledujte termíny Vašich vystavených faktúr tak, že si nastavíte sledovanie splatnosti pomocou rôznych webových aplikácií. Môžete tak vytvárať denné vystavenie faktúr a ich sledovanie termínov splatnosti od klientov a tiež nastavenie automatického zasielania upomienok.

 

Plánovanie nákladov

Pri porovnávaní účtovných kníh z minulých rokov často vidieť zásadné rozdiely vo výdavkoch firmy. Preto treba presnejšie naplánovať výdavky v budúcom roku, pretože to ušetrí čas a financie.

Náš tip : Ak chcete ušetriť financie za kancelárie využite služby virtuálneho sídla.

Snažte sa predpokladať náklady na podnikanie vrátane poistného alebo IT služieb, ale nikdy nezabúdajte na svoje daňové povinnosti, ktoré nemôžete odložiť.

 

Založenie spoločnosti s. r. o. – Odpovedáme na vaše otázky

17.05.2019

Ako dlho trvá založenie eseročky? Čas, ktorý potrebujete na založenie spoločnosti s.r.o. od prvého podania návrhu na zaregistrovanie spoločnosti na príslušný úrad bude asi dva týždne. Môže viac »

Zmena údajov konateľa v obchodnom registri – pozor na pokutu

10.05.2019

Ak ste zmenili miesto trvalého pobytu, alebo nastala u Vás zmena priezviska po sobáši, máte povinnosť tieto zmeny údajov nahlásiť do 30 dní do obchodného registra. V opačnom prípade Vám ako viac »

Postup pri vystavení faktúry a čo neprehliadnuť

07.05.2019

Na čo by podnikateľ nemal zabudnúť pri vystavení faktúry a na čo by si mal dať pozor, aby neurobil zásadnú chybu. Faktúra musí hlavne obsahovať náležitosti podľa predpísaných zákonov, viac »

Huawei, P30 Pro

Android nemusí byť pre telefóny Huawei. V Googli diskutujú, čo Číňanom škrtnú

20.05.2019 09:00

Americká spoločnosť Google sa chystá obmedziť čínskej firme Huawei používanie svojho operačného systému Android, tvrdí Reuters.

autá, kolóna, tachometer

Vodiči sa v pondelok ráno zdržia na viacerých bratislavských úsekoch

20.05.2019 08:59

V kolónach si počkajú od desiatich do 30 minút.

Ukrajina / Voldymyr Zelenskyj /

Zelenskyj proti korupcii. Neobíde ani kamaráta oligarchu?

20.05.2019 08:00

Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa dnes ujme moci, tvrdí, že zúčtuje s chobotnicou zločinu, čo sa nepodarilo jeho predchodcovi Petrovi Porošenkovi.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 32037x
Priemerná čítanosť článkov: 890x

Autor blogu