Založ si blog

Lacnejšie a efektívnejšie účtovníctvo v 5 krokoch

Oddeľujte osobné financie a podnikanie

Je výhodnejšie mať samostatný firemný bankový účet aj v prípade, keď ste živnostník ale v podstate ho mať nemusíte. Zabezpečí Vám to lepší prehľad o Vašom podnikaní a tiež lepší prehľad pri podávaní daňového priznania a vedenia účtovníctva.

Pri obchodných spoločnostiach zostávajú firemné výdavky výdavkami firmy a pri použití osobných výdavkov sa len predražuje účtovníctvo a reálne náklady firmy.

 

Evidencia účtovných dokumentov

Každá prijatá faktúra, pokladničný doklad, hotovostný doklad alebo platba kartou sa musí evidovať v účtovníctve firmy. Váš účtovník presne vie, ktoré z týchto dokumentov má zaúčtovať a ako. Veľmi svojmu účtovníkovi pomôžete v tom, že budete jednotlivé podklady triediť podľa kategórií:

  • prijaté faktúry
  • prijaté zálohové faktúry
  • vydané faktúry
  • vydané zálohové faktúry
  • pokladničné doklady platené súkromnou alebo firemnou kartou
  • pokladničné doklady hradené v hotovosti.

Keď účtovníkovi odovzdáte prehľadné dokumenty, on vás môže v krátkom časovom intervale informovať o nezaplatených faktúrach prípadne o stave Vašej pokladne. V takom prípade môžete rýchlejšie reagovať na napr. nezaplatené faktúry od odberateľov a zlepšiť tak peňažné toky (cashflow) Vašej spoločnosti.

 

Sledovanie výdavkov

Odkladajte všetky výdavky Vašej spoločnosti, ktoré súvisia v podnikaním tak, že budete používať firemnú kartu. Toto je najlepším riešením, pretože každý pohyb sa premietne na bankovom účte. Dôležité je preto si odkladať pokladničné bločky.

Tip: aj úplne malé výdavky sa časom nahromadia a môžu v konečnom dôsledku dosiahnuť vysokú sumu.

 

Majte pod kontrolou cashflow

Prísne sledujte termíny Vašich vystavených faktúr tak, že si nastavíte sledovanie splatnosti pomocou rôznych webových aplikácií. Môžete tak vytvárať denné vystavenie faktúr a ich sledovanie termínov splatnosti od klientov a tiež nastavenie automatického zasielania upomienok.

 

Plánovanie nákladov

Pri porovnávaní účtovných kníh z minulých rokov často vidieť zásadné rozdiely vo výdavkoch firmy. Preto treba presnejšie naplánovať výdavky v budúcom roku, pretože to ušetrí čas a financie.

Náš tip : Ak chcete ušetriť financie za kancelárie využite služby virtuálneho sídla.

Snažte sa predpokladať náklady na podnikanie vrátane poistného alebo IT služieb, ale nikdy nezabúdajte na svoje daňové povinnosti, ktoré nemôžete odložiť.

 

On-line založenie eseročky je výhodnejšie ako na úrade

02.08.2019

Plusy a mínusy spoločnosti s.r.o. Založiť si spoločnosť s.r.o. má svoje výhody, ale aj nevýhody. Výhodou je to, že podnikateľ nemusí kryť prípadné riziká podnikania vlastným majetkom, viac »

Cena bytov v Bratislave stúpa aj napriek tomu, že ich je za posledných 15 rokov najmenej

31.07.2019

Analýzami realitného trhu sa zaoberá spoločnosť RealTuls, ktorá hlási v súčasnosti vážny nedostatok voľných nových bytov. Na bratislavskom trhu je momentálne najmenší počet voľných viac »

Predaj s. r. o. a s ním spojená zodpovednosť

22.07.2019

Je ten pravý čas na predaj s.r.o. a neviete, aké sú vaše povinnosti? Aby všetko prebehlo bez komplikácií a jednoducho, pripravili sme si pre vás prehľadné rady a informácie týkajúce sa prevodu viac »

pochod za Jána a Martinu, Trenčín

Žreb prisúdil Námestie SNP na výročie vraždy Kuciaka strane SaS

22.08.2019 14:27

Dva roky od vraždy novinára a jeho snúbenice si pripomenieme týždeň pred parlamentnými voľbami.

Veľký protikorupčný pochod

GRECO: Slovensko musí zlepšiť prevenciu korupcie v radoch politikov a polície

22.08.2019 14:08

Správa GRECO upozornila, že v súčasnosti existuje niekoľko systémových nedostatkov, ktoré si vyžadujú naliehavú pozornosť.

praca, zamestnanec, robotnik, stavba,

Minimálny plat až 650 eur?

22.08.2019 13:33

Minimálna mzda by mala prudko vzrásť. Najsilnejšia vládna strana Smer totiž navrhuje najnižší plat pevne stanoviť ako 60 percent priemernej mzdy.

Agrokomplex

Agrokomplex patrí poľnohospodárom. Na úrode sa podpísala klíma

22.08.2019 13:31

Vyše 650 vystavovateľov z 12 krajín sa predstavuje na 46. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 48816x
Priemerná čítanosť článkov: 939x

Autor blogu