Založ si blog

Dodatok Apostille a legalizácia listín

Dodatok Apostille a legalizácia listín

Na základe uznesenia NRSR z marca r. 2001 Slovensko pristúpilo k Haagskemu dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín s platnosťou of februára r. 2002 má MVSR oprávnenie vydávať dokument Apostille pre verejné listiny, ktoré sú vydané v jeho rezorte s výnimkou listín, ktoré sú uvedené v bode 6 Haagskeho dohovoru. Odbor živnostenského podnikania MVSR na základe tohto dohovoru najčastejšie overuje originály živnostenského oprávnenia, osvedčenia o živnostenskom oprávnení, koncesné listiny, príp. živnostenské listiny, ktoré boli vydané po 1. januári r. 2003, alebo originály výpisov zo živnostenského registra (ŽR).

Pod pojmom Apostille rozumieme dokument nahrádzajúci predchádzajúce viacstupňové osvedčovanie verejných listín. Tieto listiny sú určené na úradné použitie v zmluvných krajinách spomínaného dohovoru a zabezpečuje hodnovernosť verejnej listiny pre použitie v týchto krajinách.

V pôsobnosti odboru živnostenského podnikania je nutné na overenie listín zaslať vyplnenú žiadosť o Apostille doložku spolu s originálom listiny, ktorá má byť overovaná a 10 eurovým kolkom za každý apostilovaný dokument. Na základe položky č. 3 bod 1, písm. zákona č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov je možné apostilovaný dokument buď zaslať poštou na adresu: Ministerstvo vnútra SR, Sekcia verejnej správy, odbor živnostenského podnikania, Drieňová 22, 82686 Bratislava, alebo doložiť osobne na podateľni MVSR, sekcia verejnej správy, alebo priamo na odbore živnostenského podnikania. Ak sa jedná o naliehavý prípad odporúčame sa obrátiť telefonicky na sekretariát odboru živnostenského podnikania: 02/48592401.

Potvrdenie podpisu a pečiatky verejných listín v krajinách mimo Haagsky dohovor

V krajinách, ktoré nepristúpili k Haagskemu dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín podľa § 52 zákona č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom v znení neskorších predpisov platí aj naďalej proces legalizácie a superlegalizácie. Na základe tohto procesu overuje vyšší orgán validitu podpisu a tiež pečiatky na osvedčení. Autentickosť a dôveryhodnosť osvedčenia daný orgán neoveruje.

Priebeh overenia, teda legalizácie a superlegalizácie vydaného osvedčenia v rámci vecnej pôsobnosti MVSR, odbor živnostenského podnikania pre použitie v štátoch mimo Haagsky dohovor obsahuje nasledovný postup:

  • MVSR, odbor živnostenského podnikania dosvedčí k legalizácii verejnú listinu podpisom a pečiatkou, vydaná v rámci jeho vecnej pôsobnosti,
  • MZVSR a európskych záležitostí SR, konzulárny odbor, overí verejnú listinu potvrdenú MVSR, odborom živnostenského podnikania,
  • Overený dokument sa následne predkladá na preklad súdnemu prekladateľovi do jazyka, v ktorom sa bude dokument používať,
  • Preložený dokument súdnym prekladateľom sa následne predkladá ďalej na preskúmanie príslušnému krajskému súdu,
  • Verifikovaný a preložený dokument sa opäť predkladá na konzulárny odbor MZVSR a európskych záležitostí SR na ďalšie preskúmanie,
  • V poslednom kroku je už samotná superlegalizácia vykonaná konzulátom/ veľvyslanectvom štátu, v ktorom bude dokument použitý.

Správny poplatok za legalizáciu každého odtlačku úradnej pečiatky a úradného podpisu MVSR, odbor živnostenského podnikania je 5 eur ,-

On-line založenie eseročky je výhodnejšie ako na úrade

02.08.2019

Plusy a mínusy spoločnosti s.r.o. Založiť si spoločnosť s.r.o. má svoje výhody, ale aj nevýhody. Výhodou je to, že podnikateľ nemusí kryť prípadné riziká podnikania vlastným majetkom, viac »

Cena bytov v Bratislave stúpa aj napriek tomu, že ich je za posledných 15 rokov najmenej

31.07.2019

Analýzami realitného trhu sa zaoberá spoločnosť RealTuls, ktorá hlási v súčasnosti vážny nedostatok voľných nových bytov. Na bratislavskom trhu je momentálne najmenší počet voľných viac »

Predaj s. r. o. a s ním spojená zodpovednosť

22.07.2019

Je ten pravý čas na predaj s.r.o. a neviete, aké sú vaše povinnosti? Aby všetko prebehlo bez komplikácií a jednoducho, pripravili sme si pre vás prehľadné rady a informácie týkajúce sa prevodu viac »

pochod za Jána a Martinu, Trenčín

Žreb prisúdil Námestie SNP na výročie vraždy Kuciaka strane SaS

22.08.2019 14:27

Dva roky od vraždy novinára a jeho snúbenice si pripomenieme týždeň pred parlamentnými voľbami.

Veľký protikorupčný pochod

GRECO: Slovensko musí zlepšiť prevenciu korupcie v radoch politikov a polície

22.08.2019 14:08

Správa GRECO upozornila, že v súčasnosti existuje niekoľko systémových nedostatkov, ktoré si vyžadujú naliehavú pozornosť.

praca, zamestnanec, robotnik, stavba,

Minimálny plat až 650 eur?

22.08.2019 13:33

Minimálna mzda by mala prudko vzrásť. Najsilnejšia vládna strana Smer totiž navrhuje najnižší plat pevne stanoviť ako 60 percent priemernej mzdy.

Agrokomplex

Agrokomplex patrí poľnohospodárom. Na úrode sa podpísala klíma

22.08.2019 13:31

Vyše 650 vystavovateľov z 12 krajín sa predstavuje na 46. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 48785x
Priemerná čítanosť článkov: 938x

Autor blogu