Zlučovanie spoločností s. r. o. už po novom nie je možné

12. júla 2019, etuls, zalozenie s.r.o.

Nie každému podnikateľovi sa darí naplniť svoj podnikateľský plán, firma neprosperuje, dostala sa do platobnej neschopnosti a preto sa hľadá riešenie. Vyhlásenie konkurzu a jeho proces je zdĺhavý, podnikateľ sa dostáva do právnych problémov, čo prináša pre neho mnoho nevýhod. Preto sa v minulosti využívalo zlúčenie firiem.

Starý spôsob zlučovania firiem

V prípade, že sa podnikateľ dostal do problémov a potreboval sa zbaviť zadlženej spoločnosti stačilo, keď sa obrátil na rôznych sprostredkovateľov cez inzeráty alebo v reklamných novinách, ktorí zariadili zlúčenie jeho zadlženej firmy s inou firmou.

Celý prevod firmy vrátane prípravy všetkých dokumentov stálo niekoľko stoviek eur. Zlúčenie obchodných spoločností sa spíše do notárskej zápisnice, podnikateľ odovzdá celú administratívu nástupníckej firme a tým po právnej stránke prestáva byť konateľom aj štatutárom.

Ďalšie fungovanie zlúčenej firmy bolo podobné, majiteľom sa väčšinou stala neznáma osoba zo zahraničia, ideálne z exotických krajín, ktorá sa nedala skontrolovať. Podnikatelia alebo aj štátne úrady sa k prípadným záväzkom alebo pohľadávkam už nedostali.

Audit a oznámenie správcovi dane

Novelou Obchodného zákonníka sa má týmto nekalým fúziám zabrániť. Prvou povinnosťou zanikajúcej spoločnosti je oznámiť svoje zlúčenie s inou firmou do 60 dní vopred svojmu správcovi dane. Týka sa to valného zhromaždenia, ktoré musí rozhodnúť, či schváli návrh na zlúčenie firmy.

Druhou povinnosťou je zabezpečiť a vyhotoviť správu audítora, ktorý dosvedčí, že záväzky a pohľadávky zanikajúcej spoločnosti zodpovedajú hodnote jej majetku. Správa sa potom zasiela na Obchodný register.

Iné povinnosti voči Obchodnému registru a štátu

V novele zákona je uvedený aj inštitút faktického štatutárneho orgánu, čo znamená, že funkciu štatutára bude vykonávať aj osoba, ktorá nie je priamo ustanovená do tejto funkcie. Týmto ustanovením sa bojuje proti tzv. ,,bielym koňom.“ Kladie sa dôraz na zodpovednosť konateľa, ktorý nesmie súhlasiť so špekulatívnym zlúčením firmy.

Aj po zániku funkcie štatutárneho orgánu musí štatutár poskytnúť súčinnosť štátnym orgánom. Zmenila sa aj lehota na podanie návrhu na zápis zlúčenia firmy do Obchodného registra, ktorá je po novom 30 dní od schválenia zmluvy o zlúčení aj napriek tomu, že nie je stanovená sankcia za jej nedodržanie.

Novela Trestného zákona

Predchádzaním špekulatívneho zlučovania firiem sa zaoberá aj novela Trestného zákona. Tam pribudol pojem nekalá likvidácia. Tohto trestného činu sa dopustia nielen tzv. ,,biele kone“, ale aj osoby, ktoré prevedú alebo sprostredkujú majetkovú účasť v obchodnej spoločnosti.

Tento trestný čin by sa mal vzťahovať na všetky formy ukončenia podnikania s cieľom zabrániť štandardnému spôsobu zrušenia spoločnosti s likvidáciou, týkať sa to bude aj podozrivých prepisov spoločností  na biele kone. Trestná sadzba je stanovená na 5 – 15 rokov. Uvidíme však, ako sa novela uplatní v praxi.