Založ si blog

Čo funguje lepšie v anglickom obchodnom registri

Pre právo obchodných spoločností je kľúčovým zákonom v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska (ďalej aj ako „Anglicko“ alebo „UK“) The Companies Act 2006  (ďalej v texte aj ako „Zákon“). Zákon bol prijatý parlamentom Veľkej Británie a predstavuje primárny zdroj práva obchodných spoločností (company law). Tento zákon poskytuje komplexný prehľad ustanovení ohľadom práva obchodných spoločností. Medzi najzákladnejšie časti patria:

  • uznávané zásady (common law principles), ktoré sa týkajú povinností členov obchodných spoločností,
  • jednotný právny režim obchodných spoločností,
  • implementované ustanovenia nariadení a smerníc Európskej únie,
  • ustanovenia zavádzajúce niekoľko nových ustanovení o súkromných (private company) a verejných spoločnostiach (public company).

Zásady založenia novej spoločnosti sú upravené v Zákone v druhej časti (Part 2 Company formation) a sú rozčlenené na všeobecné informácie, povinnosti pri registrácií a účinky registrácie. V praxi rozoznávame 3 spôsoby, ako sa môže v Anglicku založiť spoločnosť:

  1. elektronicky prostredníctvom špecifického softvéru (Electronic Software Filing),
  2. elektronicky priamo na webovej stránke Companies House – obdoba slovenského obchodného registra (Web Incorporation Service),
  3. listinnou formou (Paperfiling).

Vo väčšine prípadov záujemcovia o založenie spoločnosti v UK uprednostňujú druhý spôsob založenia spoločnosti, a teda elektronicky priamo na webovej stránke Companies House (v marci 2014 až 98 % všetkých spoločností bolo založených elektronicky). V praxi to funguje tak, že užívateľ sa na webovej stránke Companies House najskôr zaregistruje https://ewf.companieshouse.gov.uk//runpage?page=welcome. Pri registrácii sa vyžaduje email ale identita osoby, teda meno, priezvisko, pobyt a dátum narodenia sa pri zadaní neoverujú. Elektronický sprievodca bude užívateľa priamo navigovať krok po kroku na založenie novej spoločnosti. Do elektronického formulára pri založení spoločnosti sa zadávajú údaje ako názov spoločnosti, jej sídlo[1], údaje o spoločníkoch a ďalšie potrebné informácie v závislosti od typu spoločnosti.[2] Vyplnenie online založenia spoločnosti trvá asi 10 minút. Poplatok za založenie je £15. Rozhodnutie o zápise alebo odmietnutí je vykonané zvyčajne v priebehu 2-6 hodín a oznámenie príde emailom. Certifikát o založení spoločnosti (Certificate of Incorporation) zasiela Companies House najskôr emailom na zvolenú adresu vo forme pdf. Oficiálny listinný certifikát o založení spoločnosti (spolu s pečiatkou a podpisom úradníka) je doručený do 2 týždňov. Celý proces založenia novej spoločnosti je administratívne a časovo nenáročný a má podobné výhody aké sú spomenuté pri priamom zápise notárom novej spoločnosti v Českej republike podľa nových pravidiel. Identita konateľov, spoločníkov a konečného užívateľa výhod sa potom preveruje pri otvorení bankového účtu.

Pokiaľ potrebujete vykonať zápis v anglickom obchodnom registri, založiť ltd. v Anglicku alebo kúpiť ltd. registrovanú na DPH v Anglicku, tak sa obráťte na odborníkov, ktorý Vám ušetria peniaze a čas. Spoľahlivým partnerom je firma eTuls, ktorá ma pobočky nie len v Londýne, Prahe ale aj v Bratislave.

[1] V UK Registered Office Address.

[2] Ako príklad môžeme uviesť: a statement of capital and initial share holding, a statement of the companyʼs proposed officers a memorandum of association.

Problémy pri registrácii na DPH stavebných firiem

26.11.2019

Firma kúpila pozemok, postavila na ňom dom a predala ho. Počas stavby si neuplatňovala DPH. Po predaji podala žiadosť o registráciu DPH. Pri ďalších stavbách by si uplatňovala odpočet / samozdanenie viac »

Legalizovanie dokumentov na vývoz tovaru

25.11.2019

Mezinárodné obchodovanie zvýši predajný potenciál každej spoločnosti, a preto veľa spoločností usiluje o predaj svojich produktov po celom svete. Ak rozmýšlate napr. nad založením firmy viac »

Ako vyriešiť problémy s vybavovaním pobytu na cudzineckej polícii v Bratislave?

21.11.2019

Mnoho pracovníkov v Bratislave je z cudziny mimo Európskej únie a pracuje načierno (zdržiavajú sa v Slovenskej republike na základe poľských víz alebo na základe bezvízového režimu s Ukrajinou viac »

Evo Morales

Exprezident Morales odcestoval z Mexika na lekárske vyšetrenie na Kubu

07.12.2019 21:29

Moralesov odchod na "dočasný" pobyt na Kube potvrdilo mexické ministerstvo zahraničných vecí.

potenie - mokrý - zápach - únava - práca - stres - kravata

Tvrdá šikana v českej škodovke. Zavretí v debne, preháňadlo v káve

07.12.2019 20:03

Zavreli ich do debne, upevnili veko, nastriekali do nej smradľavý sprej. Česká Škoda Auto vyhodila pracovníkov, ktorí šikanovali svojich kolegov.

USA / KĽDR / Kim Čong-un / Donald Trump /

Rozhovory s USA o denuklearizácii už nepokračujú, oznámila KĽDR

07.12.2019 19:42

Zároveň skritizovala európskych členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorí nedávno odsúdili severokórejské "provokačné" skúšky balistických striel.

BRITAIN-ELECTION/DEBATE

Johnson a Corbyn sa stretli v poslednej televíznej debate pred voľbami

07.12.2019 18:56

Britský premiér a líder opozičnej Labouristickej strany sa v piatok večer stretli v poslednej televíznej debate pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v krajine konajú 12. decembra.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 69817x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu