Časté chyby pri zakladaní s. r. o.

27. decembra 2019, etuls, zalozenie s.r.o.

Rozhodli ste sa začať podnikanie vo forme s.r.o.? Prinášame prehľad najčastejších chýb, ktorým sa pri zakladaní novej s.r.o. treba vyhnúť.

Konateľ spoločnosti

Najskôr je nutné odlíšiť, či figurujete ako fyzická alebo právnická osoba, keďže sa oboch typov týkajú odlišné podmienky. Právnická osoba (iná spoločnosť) môže byť jediným zakladateľom alebo jediným spoločníkom inej spoločnosti len v prípade, že sama má minimálne dvoch spoločníkov. Ak zakladáte novú spoločnosť ako fyzická osoba, ako jediný spoločník môžete figurovať maximálne v troch s. r.o. V prípade, že ste túto hranicu už dosiahli a chcete založiť ďalšiu spoločnosť, je podmienkou zakladať spoločnosť s ďalšou osobou.

Sídlo spoločnosti

V prípade určenia sídla spoločnosti právnickou osobou, musí k nehnuteľnosti preukázať vlastnícke/užívacie právo, prípadne predložiť súhlas so zápisom sídla s.r.o do Obchodného registra, udelený od vlastníka nehnuteľnosti. Ak nehnuteľnosť nevlastníte, alebo ju nechcete evidovať ako sídlo s.r.o., môžete využiť bežne dostupnú službu virtuálneho sídla.

Obchodné meno

Nezabudnite na výber vhodného obchodného mena vašej spoločnosti. Ide o názov, pod ktorým je spoločnosť vedená v Obchodnom registri, a pod ktorým avy ko podnikateľ figurujete. Dajte si pozor na už existujúce obchodné mená a vopred si skontrolujte dostupnosť na webstránke Obchodného registra SR. V prípade duplicity obchodného mena bude vaša žiadosť o zápis do Obchodného registra zamietnutá.

Predmet podnikania

Predmetom podnikania môžu byť 3 typy živností:

V prípade remeselnej živnosti sa bežne zabúda na preukázania praxe alebbo odbornej spôsobilosti. Pri ohlásení živností je potrebné predložiť súhlas zodpovedného zástupcu s ustanovením do funkcie. V prípade viazaných živností je odborná spôsobilosť upravená špeciálnymi predpismi. Kompletné informácie o voľnej živnosti, nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR.

Súhlas správcu dane

Spoločnosť nemôže založiť osoba, ktorá má nedoplatok na dani alebo cle*. Súhlas správcu dane (daňový alebo colný úrad) je teda povinnou prílohou k žiadosti o zápis s.r.o. do Obchodného registra a v prípade jeho nedodania, súd zápis nevykoná. Písomná žiadosť o súhlas správcu dane sa podáva na príslušnom daňovom úrade. Súhlas je vydaný do piatich pracovných dní.

*Súhlas sa vydáva, ak výška nedoplatku na daní alebo cle v úhrne neprevyšuje sumu 170€.

Čo nevynechať v zakladateľskej listine (spoločenskej zmluve)?

Častým nedostatkom zakladateľského dokumentu je, ak neuvediete predpokladané náklady súvisiace so založením a vznikom spoločnosti. Podnikatelia zabúdajú uviesť výhody poskytnuté osobám, ktoré sa podieľajú na založení spoločnosti. Ak sa žiadne výhody neposkytujú, je potrebné uviesť aj tento fakt.

Okrem už spomínaných náležitostí, vyžaduje legislatíva SR ďalšie prílohy k návrhu na zápis do OR. Pokiaľ potrebujete poradiť so všetkými krokmi procesu, neváhajte nás kontaktovať a využite naše poradenstvo/pomoc: