Dôvody vedúce k výmazu ochrannej známky

21. januára 2020, etuls, Ochranné známky

Kompetencie v konaní o výmaze ochrannej známky z registra má výlučne Úrad priemyselného vlastníctva. Úrad ochrannú známku z registra vymaže, ak v konaní začatom na návrh tretej osoby alebo v konaní z vlastného podnetu zistí, že boli porušené zákonom ustanovené podmienky, ktorých splnenie je nevyhnutné na zápis do registra.  

 

Čo musí návrh na výmaz obsahovať?

Návrh na výmaz ochrannej známky musí predovšetkým obsahovať údaje, na základe ktorých možno ochrannú známku identifikovať. Ide najmä o číslo zápisu, spisovú značku proti ktorej návrh smeruje, znenie alebo vyobrazenie ochrannej známky, meno a priezvisko a bydlisko majiteľa, ak sa jedná o fyzickú osobu. Pri právnickej osobe je potrebný jej názov a sídlo. Ďalšími náležitosťami návrhu sú názov a sídlo navrhovateľa, návrh na rozhodnutie a odôvodnenie vrátane priložených dôkazov. Návrh sa podáva v dvoch vyhotoveniach, vrátane dôkazov na úrad.. Z návrhu musí byť zrejmé, z akého zákonného ustanovenia navrhovateľ vychádza a či požaduje úplný alebo čiastočný výmaz napadnutej známky.

Návrh na výmaz môže byť podaný a smerovať iba voči jednej ochrannej známke platnej na území SR  bez ohľadu  na to, či bola zapísaná národnou alebo medzinárodnou cestou.

Návrh na výmaz je možné podať prostredníctvom  formuláru UPV SR. Návrh preskúma odborná komisia Úradu  a vydá prvoinštančné rozhodnutie, v ktorého výsledkom je  zamietne, čiastočne alebo úplne vyhovenie. Rozhodnutie o výmaze musí byť jasne a vecne zdôvodnené a musí obsahovať rozbor všetkých rozhodujúcich dôkazov.

Preukazovanie používanie ochrannej známky v konaní o vyhlásení ochrannej známky za neplatnú

Pri podaní návrhu na výmaz v prípade ak je skoršia známka zapísaná najmenej 5 rokov navrhovateľ na žiadosť vlastníka neskoršej ochrannej známky  je povinný predložiť dokaz o riadnom využívaní ochrannej známky pre služby alebo tovary pre ktoré je zapísaná počas doby piatich rokov, ktoré predchádzali  dňu podania návrhu na ktorých je založený návrh, alebo že existujú oprávnené dôvody jej nepoužívania. Ak v deň podania prihlášky neskoršej ochrannej známky alebo ku dňu vzniku práva prednosti neskoršej ochrannej známky bola skoršia ochranná známka zapísaná najmenej 5 rokov, navrhovateľ predloží tiež dôkaz o tom, že podmienky boli splnené aj k tomuto dátumu.

Vlastník neskoršej ochrannej známky môže podať žiadosť v lehote 2 mesiacov odo dňa doručenia návrhu na Zmeškanie lehoty podania žiadosti o predloženie dôkazov o riadnom používaní ochrannej známky nie je možné odpustiť ani predlžiť. Na žiadosť ktorá bola podaná po lehote alebo nespĺňa uvedené náležitosti sa nahliada ako na nepodanú. V rozhodnutí o návrhu na vyhlásenie o neplatnosti Úrad túto skutočnosť uvedie.

Žiadosť predkladaná v písomnej forme musí byť v samostatnom podaní bezpodmienečná a zaslaná dvojmo. V lehote 4 mesiacov odo dňa doručenia výzvy  Navrhovateľ predloží dôkazy o riadnom používaní skoršej ochrannej známky alebo že existujú oprávnené dôvody jej nepoužívania. Dôkazy v listinnej podobe sa  predkladajú v  dvoch vyhotoveniach.

Ochranná známka, ktorá sa používala riadne iba pre časť služieb alebo tovarov pre ktoré bola zapísaná sa považuje na účely konania o preskúmaní návrhu o vyhlásenie neplatnosti za zapísané iba pre tieto tovary.

Návrh na určenie práva na vyznačenie zmeny majiteľa ochrannej známky

Právo podať návrh na súd na určenie práva  na vyznačenie zmeny vlastníka ochrannej známky má právo vlastník ochrannej známky zapísanej v danej krajine Parížskeho dohovoru alebo v štáte, ktorý je členom Svetovej obchodnej organizácie, , ak bola ochranná známka zapísaná na meno zástupcu bez súhlasu vlastníka tejto známky .

Úrad na  základe právoplatného rozhodnutia súdu na žiadosť vyznačí v registri zmenu vlastníka ochrannej známky a zverejní túto skutočnosť vo Vestníku Úradu priemyselného vlastníctva (ďalej len „Vestník“). Právoplatné rozhodnutie súdu je potrebné priložiť k žiadosti o vyznačenie zmeny vlastníka ochrannej známky.