Založ si blog

Pomôžeme Vám zaregistrovať ochrannú známku v EU

V závislosti od územia,kdechcete poskytnúť ochranu svojej značke je možné registrovať ochrannú známku na národnej úrovni pre konkrétny štát, na úrovni EÚ pre všetky členské štáty alebo na medzinárodnej úrovni pre vybrané štáty vrátane nečlenských štátov  EÚ. V nasledujúcom článku si priblížime postup pri registrácii ochrannej známky EÚ.

Čo je ochranná známka Európskej únie? 

V zmysleustanovenia § 3 písm. b) zákona č. 506/2009 Z. z. o ochranných známkach pod ochrannou známkou Európskej únie rozumieme ochrannú známku zapísanú v registri ochranných známok Európskej únie, pričom podľa § 48 daného zákona: „Zápis o ochranných známkach EÚ v registri EÚ má na území Slovenskej republiky rovnaké účinky ako zápis ochranných známok do registra ochranných známok vedeného Úradom priemyselného vlastníctva SR.“ 

Ako podať prihlášku ochrannej známky?

Prihláška ochrannej známky EÚ sa podáva na Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) sídliaci v Alicante a môže byť podaná aj online na nasledujúcom linku.

Pri vypĺňaní prihlášky je možné zvoliť jazyk spomedzi všetkých 23 úradných jazykov EÚ, je však nevyhnutné zvoliť si aj druhý jazyk, ktorý by bol použitý v prípade konania onámietkach, či zrušení ochrannej známky. Druhý jazyk si prihlasovateľ môže zvoliť iba z piatich jazykov – angličtina, nemčina, francúzština, taliančina alebo španielčina.

Prihlasovateľom môže byť fyzická alebo právnická osoba. V prihláške sa musia vyplniť údaje prihlasovateľa a podrobnosti o ochrannej známke – či sa jedná o slovnú, obrazovú, kombináciu obrazovej a slovnej ochrannej známky alebo iný typ. V závislosti o aký typ ochrannej známky sa prihlásenie týkaje potrebné aj vyobrazenie vo formáte jpg.

Výrobky a služby chránené ochrannou známkou 

Nemenej dôležitou náležitosťou prihlášky je presné určenie výrobku alebo služby, pre ktoré má byť ochranná známka zapísaná. Po zadaní jednotlivých výrobkov a služieb online aplikácia sama k výrobku alebo službe priradí kategóriu podľa Nicejského dohovoru. Prihlasovateľ si teda nevolí triedu, ale konkrétne výrobky a/alebo služby. Zoznam tried ochranných známok je tu. Tried tovarov a služieb je spolu 45.

Podobnosť ochrannej známky 

Prostredníctvom aplikácie je možné vylustrovať, či nie je pre takéto výrobky a služby už registrovaná podobná prípadne rovnaká ochranná známka a vygenerovať si správu o výsledkoch lustrovania.

Možnosť preverenia je na nasledujúcom linku ešte predtým, ako začnete vypĺňať prihlášku. V prípade podania prihlášky ochrannej známky, ktorá je podobná so skôr registrovanou ochrankou známkou, môžu majitelia skôr registrovanej ochrannej známku podať námietku proti registrácii podobnej ochrannej známky. 

Ako postupuje Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo? 

Po odoslaní podania začína plynúť lehota na preskúmanie prihlášky. Po preskúmaní je prihláška zverejnená a začína plynúť lehota na podanie námietok. Ak je registrácia ochrannej známky Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo schválená, jej registrácia sa zverejní tu.

Aká je cena za registráciu ochrannej známky EÚ?  

Poplatok za online podanie prihlášky ochrannej známky EÚ je 850,- EUR. Poplatok zahŕňa registráciu ochrannej známky na jednu triedu výrobkov alebo služieb. V prípade podania papierovej prihlášky je výška poplatku 1 000,- EUR.

Ak sa registruje ochranná známka dvoch a viac tried výrobkov a/alebo služieb, tak je potrebné za druhú triedu uhradiť doplatok 50,- EUR. Za tretiu a každú ďalšiu triedu je výška doplatku 150,- EUR.

Nestrácajte čas a peniaze – spoločnosť eTuls International SK s.r.o. Vám pomôže s registráciou ochrannej známky. Ušetrite si svoj čas a peniaze.

Tradícia ochranných známok

22.01.2020

Tradícia používania označení slúžiacich na určovanie pôvodu výrobkov a služieb začala už v období staroveku, kedy sa určité označenia používali v spojitosti s keramickými, tehliarskymi viac »

Dôvody vedúce k výmazu ochrannej známky

21.01.2020

Kompetencie v konaní o výmaze ochrannej známky z registra má výlučne Úrad priemyselného vlastníctva. Úrad ochrannú známku z registra vymaže, ak v konaní začatom na návrh tretej osoby alebo viac »

Prechod zo živnosti na s. r. o.

20.01.2020

Podnikáte už dlhšiu dobu, a zaťažujú Vás čoraz vyššie odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne ? Mnoho našich zákazníkov sa zaujíma, ako môžu hladko prejsť z podnikania v rámci živnosti viac »

čínska reštaurácia, Laurinská ulica, Sólymos, incident

Polícia v centre Bratislavy riešila agresívneho muža. Bol to minister Sólymos

22.01.2020 23:04

V centre Bratislavy polícia riešila konflikt, pri ktorom agresívny muž vykrikoval, že je minister životného prostredia. Naozaj išlo o ministra Lászlóa Sólymosa.

Luigi Di Maio

Luigi Di Maio odstúpil z vedenia Hnutia piatich hviezd

22.01.2020 22:38

Hnutie je najsilnejšou stranou vo vláde premiéra Giuseppeho Conteho.

Španielsko počasie dážď sneh víchrica obete

Španielskom sa presúva krutá zimná búrka, usmrtila už najmenej deväť ľudí

22.01.2020 22:20

Medzi novonahlásenými mŕtvymi boli v stredu 49-ročný bezdomovec.

peniaze, bankovky, euro

MZ SR: Peniaze išli prioritne do nemocníc, ktoré liečia najvážnejšie prípady

22.01.2020 21:30

Aj menšie nemocnice sa môžu uchádzať o finančné prostriedky, a to z európskych fondov,mieni rezort.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 91244x
Priemerná čítanosť článkov: 1233x

Autor blogu