Založ si blog

Ako sa legálne dostať do USA

Rozhodli ste sa, že práve tento rok je ten prelomový a chcete odisť za „veľkú mláku“,  no neviete čo všetko sa od Vás vyžaduje, aké víza potrebujete a ako ich získať? Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť súhrn, čo všetko budete potrebovať k ich vydaniu a ako sa na ne prichystať z pohodlia domova.

Ak riešite či potrebujete na vycestovanie do USA víza, tak predpokladám, že väčšina z Vás áno, ak nie ste náhodou oslobodený od vízovej povinnosti. Existuje viacero druhov víz a pred vycestovaním do USA sa musíte rozhodnúť za akým cieľom cestujete do USA a či plánujete zotrvať v USA dlhšie ako 3 mesiace.

Druhy víz na vycestovanie do USA?

1. Neprisťahovalecké víza

Čo to vlastne tie neprisťahovalecké víza sú?  Hovoríme o nich, že sú určené pre medzinárodných cestujúcich do USA. Účelom cesty je najčastejšie turistika, služobná cesta, lekárske vyšetrenie, štúdium alebo krátkodobá cesta.  Cestujúci, ktorí sa rozhodnú vycestovať do USA využívajú najmä tento druh víz. Občania slovenskej republike sú vo väčšine prípadoch držiteľmi biometrického pasu, ktorý je platný pre bezvízový program na dobu najdlhšie 90 dní pobytu.

Bezvízový program požaduje bez biometrického pasu aj schválenú elektronickú cestovnú autorizáciu (ESTA). Túto elektronickú cestovnú autorizáciu je potrebné podať na oficiálnej stránke: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/. ESTA je elektronický formulár, ktorý poskytuje osobám vycestovať do USA na krátkodobú cestu, najčastejšie hovoríme o turistickej alebo služobnej ceste, ktorá je kratšia ako 90 dní. Tento spôsob elektronického formuláru nám umožňuje, že následne nie sme povinní požiadať o vstupné vízum.

Aké náklady Vás s týmto typom víz čakajú? Očakávajte náklady vo výške 14 amerických dolárov, čo predstavuje približne 12 Eur. Pre zahraničné osoby so zámerom vycestovať do USA a nemajú bezvízový styk, platí suma vo výške 140 amerických dolárov. ESTA je platná 2 roky od jeho schválenia a v prípade, že sa platnosť pasu skončí skôr ako v priebehu týchto 2 rokov, tak rovnako skončí aj platnosť ESTA.

Keďže častým spôsobom platby je hradenie finančných prostriedkov prostredníctvom kreditných kariet, je povolené platiť kartami ako Mastercard, Visa, American Express a Discover. Uhrádzať poplatky je možné aj debetnými kartami, ktoré majú logo Visa alebo Mastercard. Americké neprisťahovalecké vízum je určitý štítok, ktorý je umiestnený v pase cestujúceho, ktorý ho oprávňuje žiadať o vstup do USA na určitý čas. Poznáme rôzne druhy elektronických víz, existuje ich viac ako 50 druhov. Každé vízum má rozdielne požiadavky a rozlišujeme ich aj od určitých výhod, napríklad niektoré umožňujú cudzincovi pracovať alebo študovať, no niektoré to neumožňujú.

2. Prisťahovalecké víza

Ak hovoríme o prisťahovaleckom víze, tak určuje povinnosť pre každého cudzinca, ktorý plánuje vstúpiť na územie USA a chce zostať na danom území na trvalo-dlhodobý pobyt a nerozlišuje sa či pracuje v USA alebo nie. Tento tip víz je ťažšie získať v porovnaní s neprisťahovaleckými vízami. V súčasnosti rozlišujeme 3 metódy ako je možné získať prisťahovalecké víza. Prvým zo spôsobov je imigráciou na základe rodinných vzťahov imigráciou založenou na pracovných vzťahoch alebo prostredníctvom lotérie, tzv. zelenej karty.

Ak chcete vycestovať do USA na dlhší čas ako 90 dní odporúčame vám využiť podľa nás najvýhodnejšiu kombináciu B-1/B-2 víz, tzn. biznis a turistické. Takéto víza sú platné 10 rokov. Po dostavení sa na letisko, dostanete povolenie na pobyt od imigračného pracovníka. Celkové náklady sú vo výške 150 dolárov a je možnosť o ne požiadať aj prostredníctvom internetu. Tieto víza je možné získať na dobu 5 rokov. V roku 2015 sa pracovné víza udeľovali iba na obdobie 2 rokov.

Na stránke spoločnosti eTuls International SK s.r.o. nájdete kompletné porovnanie víz do USA.

Ochrana osobnosti – ako podať žalobu, judikatúra

09.03.2020

Ochrana osobnosti v rámci občianskeho práva Primárne je Ochranu osobnosti upravená v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 11 a nasledujúce. Okrem Občianskeho zákonníka je ochrana osobnosti zakotvená aj v iných právnych normách ako napríklad Ústava Slovenskej [...]

Zakladanie firiem je na ústupe, príčinou sú ready made firmy

28.02.2020

Zakladanie firiem na ústupe, príčinou sú readymade firmy Stúpajúci dopyt po readymade firmách je zjavný. Príčin, pre ktoré si podnikatelia volia radšej kúpu hotových firiem ako zakladania vlastných je niekoľko. Prvou je rozšírenie tejto možnosti medzi verejnosťou . Od počiatkov predaja ready mades firiem prešlo už viac ako 10 rokov a za ten čas sa predaj ready mades [...]

Zákon o registri partnerov verejného sektora a partneri verejného sektora

26.02.2020

Máte obchodné vzťahy s verejným sektorom alebo ste jeho subdodávateľom? Získavate dotácie alebo iné finančné prostriedky v rámci verejného sektora? Odkupujete pohľadávky, práva alebo majetok od štátu, mesta alebo od obce za sumu vyššiu ako 100 000EUR? V prípade , že ste na všetky vyššie uvedené otázky odpovedali kladne , vaša firma musí byť zapísaná do [...]

interrupcia

Francúzski senátori podporili zakotvenie ústavného práva žien na interrupciu

28.02.2024 22:42

Právo na interrupciu vo Francúzsku stanovil zákon z roku 1975.

Peter Pellegrini

Pellegrini sa zhodol s Írmi, že je neprijateľné zrušiť v EÚ právo veta

28.02.2024 19:29

Pre Írsko je rovnako ako pre Slovensko neprijateľné, aby sa pri rozhodovaní v Európskej únii odoberalo členským krajinám právo veta.

sudca, kladivko, zákony

Ústavný súd pozastavil viaceré paragrafy trestného zákona. Lipšicovej špeciálnej prokuratúry by sa to týkať nemalo

28.02.2024 19:07, aktualizované: 23:05

Ústavný súd pozastavuje viaceré paragrafy kontroverznej novely Trestného zákona. Prezidentka Zuzana Čaputová ešte nemá rozhodnutie súdu, reagovať bude vo štvrtok.

najvyšší súd

Kauzu dvojnásobnej vraždy v Moste bude riešiť bratislavský mestský súd

28.02.2024 17:56

Vražda z roku 2004 si vyžiadala smrť chlapca a družky jeho otca. Obeťou útoku mal byť pôvodne otec zabitého chlapca, expolicajt Juraj Gála.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 309536x
Priemerná čítanosť článkov: 3439x

Autor blogu