Na čo by podnikateľ nemal zabudnúť pri vystavení faktúry a na čo by si mal dať pozor, aby neurobil zásadnú chybu.
Faktúra musí hlavne obsahovať náležitosti podľa predpísaných zákonov, ale inak nemá predpísaný vzhľad alebo formu.
Musí sa riadiť nasledovnými zákonmi:
- zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“),
- zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“),
- zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „Obchodný zákonník“).
V tomto článku sa zameriame na tipy, na ktoré by podnikateľ nemal zabudnúť pri vystavení faktúry, pretože faktúry musia spĺňať náležitosti podľa viacerých uvedených zákonov.
Rozdiely vo faktúre u platiteľa DPH a neplatiteľa DPH
Hlavným rozdielom medzi faktúrami u platiteľa DPH a neplatiteľa DPH je v tom, že neplatiteľ DPH fakturuje sumu bez DPH. Túto sumu požaduje od odberateľa zaplatiť dodávateľ a suma je konečná. Na rozdiel od toho platiteľ DPH uvedie na faktúre sumu bez DPH, výšku DPH a na konci sumu aj s DPH, ktorú má odberateľ zaplatiť.
Platiteľ DPH je povinný na svojej faktúre uviesť informáciu, či je dodanie oslobodené od dane, alebo napr. informáciu o prenesení daňovej povinnosti a iné.
Neplatiteľ DPH neuvádza pri identifikačných údajoch žiadne IČ DPH (iba v prípade, ak je osoba registrovaná podľa §7a zákona o dani z pridanej hodnoty). Na svojej faktúre môže uvádzať poznámku „Nie som platiteľom DPH“.
Vystavené faktúry a ich číslovanie
Povinnou náležitosťou každej faktúry je jej číslovanie a slovné označenie. Podnikateľ si volí sám podľa vlastného uváženia číselné označenie faktúr ako aj iných účtovných dokladov, pričom je povinný dodržať číslovanie faktúr počas celého zdaňovacieho obdobia. Pre lepší prehľad v účtovníctve je lepšie oddelene číslovať tuzemské faktúry, zahraničné alebo preddavkové faktúry.
Dôležité je číslovať faktúry chronologicky podľa čísiel idúcich za sebou (napr. faktúra č. 1 – VFA2018001, faktúra č. 2, VFA2018002 a pod.).
Pre podnikateľa je najjednoduchším spôsobom vybrať si také jednoduché číslovanie bez interpunkčných znamienok (pomlčky, lomítka a pod.), ktoré umožní ľahké spárovanie faktúr jemu ale aj odberateľovi.
Napr.:Podnikateľ Jozef K. dodáva tovar do tuzemska, ale aj služby do zahraničia. Pre lepší prehľad sa Jozef rozhodol, že tuzemské faktúry bude označovať nasledovne: VF2018001, VF2018002 a pod.. a zahraničné faktúry bude označovať: ZVF0012018, ZVF0022018 a pod..
Celá debata | RSS tejto debaty