Založ si blog

Postup pri vystavení faktúry a čo neprehliadnuť

Na čo by podnikateľ nemal zabudnúť pri vystavení faktúry a na čo by si mal dať pozor, aby neurobil zásadnú chybu.

Faktúra musí hlavne obsahovať náležitosti podľa predpísaných zákonov, ale inak nemá predpísaný vzhľad alebo formu.

Musí sa riadiť nasledovnými zákonmi:

  • zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“),
  • zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“),
  • zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „Obchodný zákonník“).

V tomto článku sa zameriame na tipy, na ktoré by podnikateľ nemal zabudnúť pri vystavení faktúry, pretože faktúry musia spĺňať náležitosti podľa viacerých uvedených zákonov.

Rozdiely vo faktúre u platiteľa DPH a neplatiteľa DPH

Hlavným rozdielom medzi faktúrami u platiteľa DPH a neplatiteľa DPH je v tom, že neplatiteľ DPH fakturuje sumu bez DPH. Túto sumu požaduje od odberateľa zaplatiť dodávateľ a suma je konečná. Na rozdiel od toho platiteľ DPH uvedie na faktúre sumu bez DPH, výšku DPH a na konci sumu aj s DPH, ktorú má odberateľ zaplatiť.

Platiteľ DPH je povinný na svojej faktúre uviesť informáciu, či je dodanie oslobodené od dane, alebo napr. informáciu o prenesení daňovej povinnosti a iné.

Neplatiteľ DPH neuvádza pri identifikačných údajoch žiadne IČ DPH (iba v prípade, ak je osoba registrovaná podľa §7a zákona o dani z pridanej hodnoty). Na svojej faktúre môže uvádzať poznámku „Nie som platiteľom DPH“.

Vystavené faktúry a ich číslovanie

Povinnou náležitosťou každej faktúry je jej číslovanie a slovné označenie. Podnikateľ si volí sám podľa vlastného uváženia číselné označenie faktúr ako aj iných účtovných dokladov, pričom je povinný dodržať číslovanie faktúr počas celého zdaňovacieho obdobia. Pre lepší prehľad v účtovníctve je lepšie oddelene číslovať tuzemské faktúry, zahraničné alebo preddavkové faktúry.

Dôležité je číslovať faktúry chronologicky podľa čísiel idúcich za sebou (napr.  faktúra č. 1 – VFA2018001, faktúra č. 2, VFA2018002 a pod.).

Pre podnikateľa je najjednoduchším spôsobom vybrať si také jednoduché číslovanie bez interpunkčných znamienok (pomlčky, lomítka a pod.), ktoré umožní ľahké spárovanie faktúr jemu ale aj odberateľovi.

Napr.:Podnikateľ Jozef  K. dodáva tovar do tuzemska, ale aj služby do zahraničia. Pre lepší prehľad sa Jozef rozhodol, že tuzemské faktúry bude označovať nasledovne: VF2018001, VF2018002 a pod.. a zahraničné faktúry bude označovať: ZVF0012018, ZVF0022018 a pod..

Ochrana osobnosti – ako podať žalobu, judikatúra

09.03.2020

Ochrana osobnosti v rámci občianskeho práva Primárne je Ochranu osobnosti upravená v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 11 a nasledujúce. Okrem Občianskeho zákonníka je ochrana osobnosti zakotvená aj v iných právnych normách ako napríklad Ústava Slovenskej [...]

Ako sa legálne dostať do USA

02.03.2020

Rozhodli ste sa, že práve tento rok je ten prelomový a chcete odisť za „veľkú mláku“, no neviete čo všetko sa od Vás vyžaduje, aké víza potrebujete a ako ich získať? Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť súhrn, čo všetko budete potrebovať k ich vydaniu a ako sa na ne prichystať z pohodlia domova. Ak riešite či potrebujete na vycestovanie do USA víza, tak [...]

Zakladanie firiem je na ústupe, príčinou sú ready made firmy

28.02.2020

Zakladanie firiem na ústupe, príčinou sú readymade firmy Stúpajúci dopyt po readymade firmách je zjavný. Príčin, pre ktoré si podnikatelia volia radšej kúpu hotových firiem ako zakladania vlastných je niekoľko. Prvou je rozšírenie tejto možnosti medzi verejnosťou . Od počiatkov predaja ready mades firiem prešlo už viac ako 10 rokov a za ten čas sa predaj ready mades [...]

drogy, polícia,

Polícia zaistila takmer 1000 dávok heroínu, 63-ročnému dílerovi hrozí 15 rokov

19.04.2021 14:54

V rámci prehliadky auta a domovej prehliadky zaistili policajti dve vrecká s celkovou hmotnosťou takmer 100 gramov.

migranti

V Maďarsku zadržali občana SR, ktorý prevážal šiestich Sýrčanov

19.04.2021 14:34

Slovák čelí trestnému stíhaniu pre prevádzačstvo.

Dušan Kováčik

Vorobjov priznal, že zastavil prešetrovanie vysokého peňažného vkladu Kováčika

19.04.2021 14:16

Expolicajt zastavil prešetrovanie na príkaz exriaditeľa NAKA.

minister financií, eduard heger

V súvislosti s udalosťami v Česku zvolal Heger bezpečnostnú radu

19.04.2021 14:12

Česko sa rozhodlo vyhostiť 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 187793x
Priemerná čítanosť článkov: 2087x

Autor blogu