Založ si blog

Postup pri vystavení faktúry a čo neprehliadnuť

Na čo by podnikateľ nemal zabudnúť pri vystavení faktúry a na čo by si mal dať pozor, aby neurobil zásadnú chybu.

Faktúra musí hlavne obsahovať náležitosti podľa predpísaných zákonov, ale inak nemá predpísaný vzhľad alebo formu.

Musí sa riadiť nasledovnými zákonmi:

  • zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“),
  • zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“),
  • zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „Obchodný zákonník“).

V tomto článku sa zameriame na tipy, na ktoré by podnikateľ nemal zabudnúť pri vystavení faktúry, pretože faktúry musia spĺňať náležitosti podľa viacerých uvedených zákonov.

Rozdiely vo faktúre u platiteľa DPH a neplatiteľa DPH

Hlavným rozdielom medzi faktúrami u platiteľa DPH a neplatiteľa DPH je v tom, že neplatiteľ DPH fakturuje sumu bez DPH. Túto sumu požaduje od odberateľa zaplatiť dodávateľ a suma je konečná. Na rozdiel od toho platiteľ DPH uvedie na faktúre sumu bez DPH, výšku DPH a na konci sumu aj s DPH, ktorú má odberateľ zaplatiť.

Platiteľ DPH je povinný na svojej faktúre uviesť informáciu, či je dodanie oslobodené od dane, alebo napr. informáciu o prenesení daňovej povinnosti a iné.

Neplatiteľ DPH neuvádza pri identifikačných údajoch žiadne IČ DPH (iba v prípade, ak je osoba registrovaná podľa §7a zákona o dani z pridanej hodnoty). Na svojej faktúre môže uvádzať poznámku „Nie som platiteľom DPH“.

Vystavené faktúry a ich číslovanie

Povinnou náležitosťou každej faktúry je jej číslovanie a slovné označenie. Podnikateľ si volí sám podľa vlastného uváženia číselné označenie faktúr ako aj iných účtovných dokladov, pričom je povinný dodržať číslovanie faktúr počas celého zdaňovacieho obdobia. Pre lepší prehľad v účtovníctve je lepšie oddelene číslovať tuzemské faktúry, zahraničné alebo preddavkové faktúry.

Dôležité je číslovať faktúry chronologicky podľa čísiel idúcich za sebou (napr.  faktúra č. 1 – VFA2018001, faktúra č. 2, VFA2018002 a pod.).

Pre podnikateľa je najjednoduchším spôsobom vybrať si také jednoduché číslovanie bez interpunkčných znamienok (pomlčky, lomítka a pod.), ktoré umožní ľahké spárovanie faktúr jemu ale aj odberateľovi.

Napr.:Podnikateľ Jozef  K. dodáva tovar do tuzemska, ale aj služby do zahraničia. Pre lepší prehľad sa Jozef rozhodol, že tuzemské faktúry bude označovať nasledovne: VF2018001, VF2018002 a pod.. a zahraničné faktúry bude označovať: ZVF0012018, ZVF0022018 a pod..

Ochrana osobnosti – ako podať žalobu, judikatúra

09.03.2020

Ochrana osobnosti v rámci občianskeho práva Primárne je Ochranu osobnosti upravená v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 11 a nasledujúce. Okrem Občianskeho zákonníka je ochrana osobnosti zakotvená aj v iných právnych normách ako napríklad Ústava Slovenskej [...]

Ako sa legálne dostať do USA

02.03.2020

Rozhodli ste sa, že práve tento rok je ten prelomový a chcete odisť za „veľkú mláku“, no neviete čo všetko sa od Vás vyžaduje, aké víza potrebujete a ako ich získať? Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť súhrn, čo všetko budete potrebovať k ich vydaniu a ako sa na ne prichystať z pohodlia domova. Ak riešite či potrebujete na vycestovanie do USA víza, tak [...]

Zakladanie firiem je na ústupe, príčinou sú ready made firmy

28.02.2020

Zakladanie firiem na ústupe, príčinou sú readymade firmy Stúpajúci dopyt po readymade firmách je zjavný. Príčin, pre ktoré si podnikatelia volia radšej kúpu hotových firiem ako zakladania vlastných je niekoľko. Prvou je rozšírenie tejto možnosti medzi verejnosťou . Od počiatkov predaja ready mades firiem prešlo už viac ako 10 rokov a za ten čas sa predaj ready mades [...]

DN - vojaci-slovensko.jpg

Ozbrojené sily spustili prijímacie konanie pre záujemcov o vojenskú prípravu. Uchádzači si prídu na vyše 1400 eur mesačne

12.04.2024 14:14

Po úspešnom absolvovaní výcviku budú absolventi povýšení do hodnosti vojak 2. stupňa a zaraďovaní do záloh.

J. K. Rowlingová

Rowlingová znovu kritizovala hercov z filmov o Potterovi. Vadí jej, že podporili transrodové osoby

12.04.2024 14:02

Redcliffe a Watsonová podľa nej využili svoje platformy na to, aby fandili zmenám pohlavia u maloletých.

europarlament

Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby: Bruselské tajné služby odhalili ich cieľ

12.04.2024 13:51

Moskva chce ovplyvniť voľby tak, aby sa do europarlamentu dostalo čo najviac proruských kandidátov.

Belarus Election

Bieloruský žalár vyzerá ako márnica pre opozíciu. Zomrel už šiesty Lukašenkov väzeň

12.04.2024 13:34

Aljaksandra Kuliniča sa chystali súdiť, ale dozorcovia ho našli mŕtveho. Ak sa v Bielorusku niekto s ochorením ocitne za mrežami, hrozí mu, že sa živý nevráti.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 313238x
Priemerná čítanosť článkov: 3480x

Autor blogu