Ako dlho trvá založenie eseročky?
Čas, ktorý potrebujete na založenie spoločnosti s.r.o. od prvého podania návrhu na zaregistrovanie spoločnosti na príslušný úrad bude asi dva týždne. Môže sa však stať, že založenie firmy môže trvať dlhšie, ale aj kratšie. Celý proces môže byť však predĺžený z dôvodu, ak niečo vo Vašej žiadosti chýba a to aj napriek tomu, že úrady majú svoje lehoty na vybavenie.
Aký zásadný rozdiel je medzi kúpením s.r.o. a založením s.r.o. ?
Základným rozdielom je to, ako rýchlo si zaobstaráme svoju spoločnosť. Pri kúpe už hotovej s.r.o. ( readymade spoločnosť), ktorá je pripravená na podnikanie, môžete začať podnikať hneď po podpise príslušných listín. Takáto spoločnosť má hneď k dispozícii IČO a DIČ. Celý proces prepisu firmy trvá asi týždeň a nový majiteľ sa konateľom stáva hneď po podpise listín o prevode spoločnosti. Po zápise do obchodného registra začnú platiť všetky nové zmeny ako napr. zmena obchodného mena, sídla firmy a pod. V prípade založenia novej spoločnosti tento proces obvykle trvá 10 dní až 2 týždne a spoločnosť môže začať podnikať až dňom zápisu do obchodného registra.
Zistil som nedoplatok voči zdravotnej poisťovni na zdravotnom poistení, môžem si aj tak založiť eseročku?
Pokiaľ máte nedoplatok len na zdravotnom poistení, tak si spoločnosť s.r.o. založiť môžete. V prípade, že máte dlh na daňovom úrade a od 1.9.2018 aj na sociálnej poisťovni a chcete si založiť eseročku, tak úrady vám založenie s.r.o. nepovolia. To znamená, že dlhy na zdravotnom poistení nie sú prekážkou založenia eseročky, ale dlhy v sociálnej poisťovni a na daniach neumožňujú založenie s.r.o.
Môžem byť konateľom eseročky aj keď mám dlhy na daňovom úrade?
Konateľom eseročky môžete byť aj keď máte dlhy na daniach. V prípade, že chcete byť aj zakladateľom (spoločníkom) svojej spoločnosti, takúto spoločnosť si s dlhom na daniach nemôžete založiť. Pri založení s.r.o. sú prekážkou aj dlhy voči sociálnej poisťovni , ale dlhy na zdravotnom poistení úrady neskúmajú. Toto platí len na konateľa spoločnosti nie zakladateľa a preto dlhy akejkoľvek osoby, ktorá má byť konateľom nie sú prekážkou založenia eseročky.
Môžem si založiť firmu aj keď dlhujem sociálnej poisťovni za odvody a penále?
Od 1.9.2018 platí, že ak máte dlh v sociálnej poisťovni na sociálnom poistení alebo penále, tak si eseročku nemôžete založiť. To isté platí aj pri dlhoch na daňovom úrade, jediné čo úrady neskúmajú je dlh na zdravotnom poistení. Podnikatelia však vedia v prípade dlhov v sociálnej poisťovni a na daňovom úrade nájsť riešenie tým, že svoju spoločnosť ,,prepíšu,, na blízku osobu (manželku, rodinného príslušníka a pod.). Prípadne je riešením kúpa hotovej tzv. readymade spoločnosti, ak sa jedná len o dlh voči sociálnej poisťovni.
Celá debata | RSS tejto debaty