Založ si blog

Založenie spoločnosti s. r. o. – Odpovedáme na vaše otázky

Ako dlho trvá založenie eseročky?

Čas, ktorý potrebujete na založenie spoločnosti s.r.o. od prvého podania návrhu na zaregistrovanie spoločnosti na príslušný úrad bude asi dva týždne. Môže sa však stať, že založenie firmy môže trvať dlhšie, ale aj kratšie. Celý proces môže byť však predĺžený z dôvodu, ak niečo vo Vašej žiadosti chýba a to aj napriek tomu, že úrady majú svoje lehoty na vybavenie.

Aký zásadný rozdiel je medzi kúpením s.r.o. a založením s.r.o. ?

Základným rozdielom je to, ako rýchlo si zaobstaráme svoju spoločnosť. Pri kúpe už hotovej s.r.o. ( readymade spoločnosť), ktorá je pripravená na podnikanie, môžete začať podnikať hneď po podpise príslušných listín. Takáto spoločnosť má hneď k dispozícii IČO a DIČ. Celý proces prepisu firmy trvá asi týždeň a nový majiteľ sa konateľom stáva hneď po podpise listín o prevode spoločnosti. Po zápise do obchodného registra začnú platiť všetky nové zmeny ako napr. zmena obchodného mena, sídla firmy a pod. V prípade založenia novej spoločnosti tento proces obvykle trvá 10 dní až 2 týždne a spoločnosť môže začať podnikať až dňom zápisu do obchodného registra.

Zistil som nedoplatok voči zdravotnej poisťovni na zdravotnom poistení, môžem si aj tak založiť eseročku?

Pokiaľ máte nedoplatok len na zdravotnom poistení, tak si spoločnosť s.r.o. založiť môžete. V prípade, že máte dlh na daňovom úrade a od 1.9.2018 aj na sociálnej poisťovni a chcete si založiť eseročku, tak úrady vám založenie s.r.o. nepovolia. To znamená, že dlhy na zdravotnom poistení nie sú prekážkou založenia eseročky, ale dlhy v sociálnej poisťovni a na daniach neumožňujú založenie s.r.o.

Môžem byť konateľom eseročky aj keď mám dlhy na daňovom úrade? 

Konateľom eseročky môžete byť aj keď máte dlhy na daniach. V prípade, že chcete byť aj zakladateľom (spoločníkom) svojej spoločnosti, takúto spoločnosť si s dlhom na daniach nemôžete založiť. Pri založení s.r.o. sú prekážkou aj dlhy voči sociálnej poisťovni , ale dlhy na zdravotnom poistení úrady neskúmajú. Toto platí len na konateľa spoločnosti nie zakladateľa a preto dlhy akejkoľvek osoby, ktorá má byť konateľom nie sú prekážkou založenia eseročky.

Môžem si založiť firmu aj keď dlhujem sociálnej poisťovni za odvody a penále?

Od 1.9.2018 platí, že ak máte dlh v sociálnej poisťovni na sociálnom poistení alebo penále, tak si eseročku nemôžete založiť. To isté platí aj pri dlhoch na daňovom úrade, jediné čo úrady neskúmajú je dlh na zdravotnom poistení. Podnikatelia však vedia v prípade dlhov v sociálnej poisťovni a na daňovom úrade nájsť riešenie tým, že svoju spoločnosť ,,prepíšu,, na blízku osobu (manželku, rodinného príslušníka a pod.). Prípadne je riešením kúpa hotovej tzv. readymade spoločnosti, ak sa jedná len o dlh voči sociálnej poisťovni.

Ochrana osobnosti – ako podať žalobu, judikatúra

09.03.2020

Ochrana osobnosti v rámci občianskeho práva Primárne je Ochranu osobnosti upravená v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 11 a nasledujúce. Okrem Občianskeho zákonníka je ochrana osobnosti zakotvená aj v iných právnych normách ako napríklad Ústava Slovenskej [...]

Ako sa legálne dostať do USA

02.03.2020

Rozhodli ste sa, že práve tento rok je ten prelomový a chcete odisť za „veľkú mláku“, no neviete čo všetko sa od Vás vyžaduje, aké víza potrebujete a ako ich získať? Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť súhrn, čo všetko budete potrebovať k ich vydaniu a ako sa na ne prichystať z pohodlia domova. Ak riešite či potrebujete na vycestovanie do USA víza, tak [...]

Zakladanie firiem je na ústupe, príčinou sú ready made firmy

28.02.2020

Zakladanie firiem na ústupe, príčinou sú readymade firmy Stúpajúci dopyt po readymade firmách je zjavný. Príčin, pre ktoré si podnikatelia volia radšej kúpu hotových firiem ako zakladania vlastných je niekoľko. Prvou je rozšírenie tejto možnosti medzi verejnosťou . Od počiatkov predaja ready mades firiem prešlo už viac ako 10 rokov a za ten čas sa predaj ready mades [...]

Zuzana Čaputová

Vymení Prezidentský palác za Brusel? Politico spomína Čaputovú ako kandidátku na šéfku NATO

01.02.2023 21:08

Rešpektovaný bruselský web zhrnul menoslov kandidátov do troch úrovní.

smer, diplomati

Fico opäť vytiahol ohýbanie demokracie. Briti: Šírite dezinformácie o vojne

01.02.2023 19:55

Vláda chce vládnuť v demisii takmer celý rok a pritom by chcela pozatvárať celú opozíciu, tvrdí Smer.

Kristián Čekovský, Ján Budaj, OĽaNO, platforma

Budajov súhlas so spoluprácou s ŠtB je morálny poklesok. Neznamená to však nutne, že aj udával

01.02.2023 18:13

„O nejakom svojvoľnom dopisovaní mien do zoznamov tajných spolupracovníkov nemôže byť ani reči,“ hovorí v rozhovore historik z ÚPN Michal Miklovič.

Marián Kučerka

Bývalého šéfa operatívcov NAKA Kučerku zadržali v Bosne

01.02.2023 17:35, aktualizované: 18:55

Kučerka čelí obžalobe za prijatie úplatkov vo výške 225 000 eur.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 271748x
Priemerná čítanosť článkov: 3019x

Autor blogu