Založ si blog

Daňová povinnosť živnostníka a eseročky – fakturácia

Rozdiel medzi eseročkou a živnosťou je hlavne v ekonomickej oblasti a to hlavne v dátume vzniku daňovej povinnosti. Daňová povinnosť spoločnosti s.r.o. vzniká vo vzťahu k dani z príjmu už vystavením faktúry. V praxi to znamená, že ak vystaví faktúru napr. v novembri daného roka, tak v tom istom roku ju musí aj zdaniť, čiže musí v danom roku zaplatiť na dani z príjmu vyššie dane. V prípade živnostníka vzniká daňová povinnosť až uhradením faktúry. Ak teda vystaví faktúru napr. v novembri , ale bude mu uhradená až v januári nasledujúceho roka, tak je povinný zdaniť svoj príjem až v tomto roku. Podnikanie formou živnosti je teda z tohto pohľadu jednoduchšie.

Skutočné náklady verzus paušálne u živnostníka

Spoločnosť s.r.o. pri vedení svojho účtovníctva pozná len skutočné náklady, čiže tie náklady, ktoré potrebujeme na zvýšenie zisku spoločnosti príp. jeho udržanie – nájom, telefón, pohonné hmoty, náklady na reklamu a pod. Rozdiel, ktorý pri tom vznikne, musí spoločnosť zdaniť. Napr. keď spoločnosť zarobí 30 000 eur a náklady sú 20 000 eur, tak rozdiel 10 000 eur sa musí zdaniť sadzbou dane z príjmu právnickej osoby, ktorá bola v roku 2018- 21 %.

Výhodou pre živnostníka na rozdiel od eseročky je to, že je možné si základ dane (čiže rozdiel medzi nákladmi a ziskom) znížiť o zaplatené poistné na zdravotné a sociálne poistenie a odpočítať nezdaniteľné minimum, ktoré je v súčasnosti 3803,33 eur.

Živnostník môže na rozdiel od eseročky svoje náklady preukázať skutočnými výdavkami (uvedený prvý príklad), alebo môže využiť možnosť tzv. paušálnych výdavkov, ktoré tvoria percentuálnu časť z jeho príjmov. Od 1.1.2017 v tejto oblasti nastali pre živnostníkov významné zmeny. Zvýšili sa paušálne výdavky pre živnostníkov zo 40 % na 60 %. Tiež sa významne zvýšila maximálna hranica, ktorú je si možné týmto spôsobom uplatniť a to z 5040 eur na 20 000 eur.

To znamená, že ak živnostník zarobí napr. 30 000 eur a využije paušálne náklady, tak si môže dať do nákladov 60 % z tejto sumy, čo predstavuje 18 000 eur a zostáva mu daňový základ 12 000 eur. Ten si následne zníži o zaplatené sociálne a zdravotné odvody, nezdaniteľné minimum a následne ten rozdiel zdaní sadzbou 19 %.

Daň fyzickej osoby z tohto rozdielu je 19 % , ktorá nepresiahne 176,8-násobok sumy platného životného minima , vrátane 25 % z tejto časti základu dane (zníženého o daňovú stratu a nezdaniteľné časti), ktorá presiahne 176,8-násobok  sumy platného životného minima na Slovensku (pre rok 2017 to bolo 35 022,31 eur).

Sociálne a zdravotné odvody živnostníka a daňové zaťaženie

Živnostník na rozdiel od eseročky je povinný platiť sociálne a zdravotné odvody. Hneď po založení živnosti začína platiť minimálne zdravotné odvody. Povinnosť platiť zdravotné odvody z vymeriavacieho základu začína platiť od júla druhého kalendárneho roka za predchádzajúci rok. V prípade založenia živnosti napr. v marci 2017 vzniká povinnosť platiť minimálne zdravotné odvody vo výške 63,84 okamžite. Sociálne odvody začína platiť živnostník od 1.7.2017 nasledujúceho kalendárneho roka 2018. Výška sociálnych odvodov sa pre živnostníka určuje na základe jeho príjmov, pričom minimálna výška sociálnych odvodov pre rok 2019 je stanovená na 151,16 eur. Živnostník musí platiť sociálne odvody v prípade, ak jeho príjem za predchádzajúci rok bol väčší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu. Tvorí ho hrubý príjem bez odpočítania všetkých nákladov.

Spoločník s.r.o. a jeho daňové zaťaženie

Od 1.1.2019 v oblasti zdaňovania právnických osôb a vyplácania dividend nenastali žiadne výrazné zmeny. Daň z príjmu zostáva rovnaká ako aj u spoločnosti, čiže je 21 %. Ak chce spoločník v eseročke si vyplatiť zisk, tak musí opäť zaplatiť štátu a to formou dane z dividend vo výške 7 %.

Vhodný výber sídla firmy a obchodného mena

24.09.2019

Firma a jej obchodné meno Pri výbere vhodného obchodného mena firmy treba myslieť na to, aby už Vami vybraté meno neexistovalo, alebo aby už nebolo zapísané v obchodnom registri, pretože obchodné viac »

Zoznam orgánov verejnej moci – kam zájsť s verejnou listinou ?

17.09.2019

Apostilovanie úradných dokumentov na Slovensku vykonávajú určité úrady a orgány. V našej krajine nemáme stanovené jediné miesto, kde apostilovať daný dokument, ktorý je potrebný úradne viac »

Je možné založiť spoločnosť s. r. o. jednoducho a rýchlo?

26.08.2019

Najčastejšou formou podnikania na Slovensku je založenie spoločnosti s.r.o. Táto právna forma totiž prináša so sebou veľa výhod. Mnoho nových podnikateľov však pri rozhodovaní o založení viac »

Volkswagen Bratislava

Nemecký prepad vo výrobe áut cíti aj Slovensko

24.10.2019 05:00

Nástup ekologických vozidiel stojí za súčasným prepadom nemeckého aj slovenského automobilového priemyslu.

británia anglicko kamión telá migranti Grays weterglade polícia

V kamióne v Kente objavila polícia deväť ukrývajúcich sa migrantov

23.10.2019 22:13

V priemyselnom parku Waterglade v meste Grays v susednom grófstve Essex bolo v stredu v kamióne nájdených 39 tiel.

Izrael Reuven Rivlin  Benny Ganc

Izraelský prezident poveril zostavením vlády Bennyho Ganca

23.10.2019 21:22

Premiérovi Netanjahuovi sa pokus o zostavenie vlády nepodaril. Ak to nevyjde ani Gancovi, je pravdepodobné, že prezident vypíše nové voľby.

úrad ochrana oznamovateľov korupcia

Komisia ukončila výsluch uchádzačov na post šéfa protikorupčného úradu

23.10.2019 18:30, aktualizované: 18:44

Komisia musí podľa zákona zaujať k jednotlivým kandidátom stanovisko do 15 dní od ukončenia ich vypočúvania.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 56
Celková čítanosť: 58751x
Priemerná čítanosť článkov: 1049x

Autor blogu