Založ si blog

Daňová povinnosť živnostníka a eseročky – fakturácia

Rozdiel medzi eseročkou a živnosťou je hlavne v ekonomickej oblasti a to hlavne v dátume vzniku daňovej povinnosti. Daňová povinnosť spoločnosti s.r.o. vzniká vo vzťahu k dani z príjmu už vystavením faktúry. V praxi to znamená, že ak vystaví faktúru napr. v novembri daného roka, tak v tom istom roku ju musí aj zdaniť, čiže musí v danom roku zaplatiť na dani z príjmu vyššie dane. V prípade živnostníka vzniká daňová povinnosť až uhradením faktúry. Ak teda vystaví faktúru napr. v novembri , ale bude mu uhradená až v januári nasledujúceho roka, tak je povinný zdaniť svoj príjem až v tomto roku. Podnikanie formou živnosti je teda z tohto pohľadu jednoduchšie.

Skutočné náklady verzus paušálne u živnostníka

Spoločnosť s.r.o. pri vedení svojho účtovníctva pozná len skutočné náklady, čiže tie náklady, ktoré potrebujeme na zvýšenie zisku spoločnosti príp. jeho udržanie – nájom, telefón, pohonné hmoty, náklady na reklamu a pod. Rozdiel, ktorý pri tom vznikne, musí spoločnosť zdaniť. Napr. keď spoločnosť zarobí 30 000 eur a náklady sú 20 000 eur, tak rozdiel 10 000 eur sa musí zdaniť sadzbou dane z príjmu právnickej osoby, ktorá bola v roku 2018- 21 %.

Výhodou pre živnostníka na rozdiel od eseročky je to, že je možné si základ dane (čiže rozdiel medzi nákladmi a ziskom) znížiť o zaplatené poistné na zdravotné a sociálne poistenie a odpočítať nezdaniteľné minimum, ktoré je v súčasnosti 3803,33 eur.

Živnostník môže na rozdiel od eseročky svoje náklady preukázať skutočnými výdavkami (uvedený prvý príklad), alebo môže využiť možnosť tzv. paušálnych výdavkov, ktoré tvoria percentuálnu časť z jeho príjmov. Od 1.1.2017 v tejto oblasti nastali pre živnostníkov významné zmeny. Zvýšili sa paušálne výdavky pre živnostníkov zo 40 % na 60 %. Tiež sa významne zvýšila maximálna hranica, ktorú je si možné týmto spôsobom uplatniť a to z 5040 eur na 20 000 eur.

To znamená, že ak živnostník zarobí napr. 30 000 eur a využije paušálne náklady, tak si môže dať do nákladov 60 % z tejto sumy, čo predstavuje 18 000 eur a zostáva mu daňový základ 12 000 eur. Ten si následne zníži o zaplatené sociálne a zdravotné odvody, nezdaniteľné minimum a následne ten rozdiel zdaní sadzbou 19 %.

Daň fyzickej osoby z tohto rozdielu je 19 % , ktorá nepresiahne 176,8-násobok sumy platného životného minima , vrátane 25 % z tejto časti základu dane (zníženého o daňovú stratu a nezdaniteľné časti), ktorá presiahne 176,8-násobok  sumy platného životného minima na Slovensku (pre rok 2017 to bolo 35 022,31 eur).

Sociálne a zdravotné odvody živnostníka a daňové zaťaženie

Živnostník na rozdiel od eseročky je povinný platiť sociálne a zdravotné odvody. Hneď po založení živnosti začína platiť minimálne zdravotné odvody. Povinnosť platiť zdravotné odvody z vymeriavacieho základu začína platiť od júla druhého kalendárneho roka za predchádzajúci rok. V prípade založenia živnosti napr. v marci 2017 vzniká povinnosť platiť minimálne zdravotné odvody vo výške 63,84 okamžite. Sociálne odvody začína platiť živnostník od 1.7.2017 nasledujúceho kalendárneho roka 2018. Výška sociálnych odvodov sa pre živnostníka určuje na základe jeho príjmov, pričom minimálna výška sociálnych odvodov pre rok 2019 je stanovená na 151,16 eur. Živnostník musí platiť sociálne odvody v prípade, ak jeho príjem za predchádzajúci rok bol väčší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu. Tvorí ho hrubý príjem bez odpočítania všetkých nákladov.

Spoločník s.r.o. a jeho daňové zaťaženie

Od 1.1.2019 v oblasti zdaňovania právnických osôb a vyplácania dividend nenastali žiadne výrazné zmeny. Daň z príjmu zostáva rovnaká ako aj u spoločnosti, čiže je 21 %. Ak chce spoločník v eseročke si vyplatiť zisk, tak musí opäť zaplatiť štátu a to formou dane z dividend vo výške 7 %.

Problémy pri registrácii na DPH stavebných firiem

26.11.2019

Firma kúpila pozemok, postavila na ňom dom a predala ho. Počas stavby si neuplatňovala DPH. Po predaji podala žiadosť o registráciu DPH. Pri ďalších stavbách by si uplatňovala odpočet / samozdanenie viac »

Legalizovanie dokumentov na vývoz tovaru

25.11.2019

Mezinárodné obchodovanie zvýši predajný potenciál každej spoločnosti, a preto veľa spoločností usiluje o predaj svojich produktov po celom svete. Ak rozmýšlate napr. nad založením firmy viac »

Ako vyriešiť problémy s vybavovaním pobytu na cudzineckej polícii v Bratislave?

21.11.2019

Mnoho pracovníkov v Bratislave je z cudziny mimo Európskej únie a pracuje načierno (zdržiavajú sa v Slovenskej republike na základe poľských víz alebo na základe bezvízového režimu s Ukrajinou viac »

Evo Morales

Exprezident Morales odcestoval z Mexika na lekárske vyšetrenie na Kubu

07.12.2019 21:29

Moralesov odchod na "dočasný" pobyt na Kube potvrdilo mexické ministerstvo zahraničných vecí.

potenie - mokrý - zápach - únava - práca - stres - kravata

Tvrdá šikana v českej škodovke. Zavretí v debne, preháňadlo v káve

07.12.2019 20:03

Zavreli ich do debne, upevnili veko, nastriekali do nej smradľavý sprej. Česká Škoda Auto vyhodila pracovníkov, ktorí šikanovali svojich kolegov.

USA / KĽDR / Kim Čong-un / Donald Trump /

Rozhovory s USA o denuklearizácii už nepokračujú, oznámila KĽDR

07.12.2019 19:42

Zároveň skritizovala európskych členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorí nedávno odsúdili severokórejské "provokačné" skúšky balistických striel.

BRITAIN-ELECTION/DEBATE

Johnson a Corbyn sa stretli v poslednej televíznej debate pred voľbami

07.12.2019 18:56

Britský premiér a líder opozičnej Labouristickej strany sa v piatok večer stretli v poslednej televíznej debate pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v krajine konajú 12. decembra.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 69818x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu