Ak sa rozhodnete, že chcete niečo vo Vašom živote zmeniť a máte záujem meniť nielen seba, ale aj okolie a ľudí, organizovať akcie rôzneho druhu a tak pracovať profesionálnejšie, dobrou voľbou bude založenie vlastnej spoločnosti. Jednou takouto formou môže byť práve občianske združenie. Podľa platného zákona na Slovensku majú občania právo zakladať zväzy, spolky, spoločnosti, hnutia a iné občianske združenia, stretávať sa a vykonávať v nich svoje činnosti.
Najbežnejšou formou neziskovej organizácie sú práve občianske združenia, ktoré majú jednoduchú štruktúru. Svojou činnosťou nie sú zamerané na zisk, ale ich hlavnou úlohou je uplatňovanie záujmov svojich členov, pričom sa nevylučujú ani verejno-prospešné aktivity.
Občianske združenie môže mať rôznorodé zameranie – charitatívne účely, podpora vzdelávania a športu, rozvoj daného regiónu, podpora a pomoc sociálne slabším, ochrana kultúrnych pamiatok alebo ochrana životného prostredia. Nad založením občianskeho združenia môžete uvažovať vtedy, ak máte pocit, že chcete meniť svoje okolie, ľudí, pomáhať ľuďom a venovať sa verejnoprospešným prácam. Založiť občianske združenie môžete sami, alebo sa môžete obrátiť na spoločnosti, ktoré majú s procesom registrácie skúsenosti a za určitý poplatok Vám s tým pomôžu.
Charakteristika občianskeho združenia
Podmienky vzniku a právneho postavenia občianskych združení upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. Podľa tohto zákona občianske združenie vzniká registráciou na Ministerstve vnútra SR, ktoré vedie register a evidenciu všetkých platných združení v SR. Občianske združenia sú právnickými osobami, majú právo vykonávať svoju činnosť vo vlastnom mene. V praxi to znamená, že môžu vlastniť majetok, uzatvárať a podpisovať zmluvy, prijímať dotácie, dary od sponzorov, zamestnávať ľudí a vykonávať ďalšie činnosti podľa platných stanov a zákonov. Členmi združenia môžu byť aj fyzické osoby, ktoré nemusia byť občanmi Slovenskej republiky.
Občianske združenie ako právnická osoba nesie v plnej miere zodpovednosť za svoje konanie, čiže môže byť žalované v súdnom spore alebo sankcionované.
Celá debata | RSS tejto debaty