Založ si blog

Podmienky založenia občianskeho združenia v r. 2019

Ak sa rozhodnete, že chcete niečo vo Vašom živote zmeniť a máte záujem meniť nielen seba, ale aj okolie a ľudí, organizovať akcie rôzneho druhu a tak pracovať profesionálnejšie, dobrou voľbou bude založenie vlastnej spoločnosti. Jednou takouto formou môže byť práve občianske združenie. Podľa platného zákona na Slovensku majú občania právo zakladať zväzy, spolky, spoločnosti, hnutia a iné občianske združenia, stretávať sa a vykonávať v nich svoje činnosti.

Najbežnejšou formou neziskovej organizácie sú práve  občianske združenia, ktoré majú jednoduchú štruktúru. Svojou činnosťou nie sú zamerané na zisk, ale ich hlavnou úlohou je uplatňovanie záujmov svojich členov, pričom sa nevylučujú ani verejno-prospešné aktivity.

Občianske združenie môže mať rôznorodé zameranie – charitatívne účely, podpora vzdelávania a športu, rozvoj daného regiónu, podpora a pomoc sociálne slabším, ochrana kultúrnych pamiatok alebo ochrana životného prostredia. Nad založením občianskeho združenia môžete uvažovať vtedy, ak máte pocit, že chcete meniť svoje okolie, ľudí, pomáhať ľuďom a venovať sa verejnoprospešným prácam. Založiť občianske združenie môžete sami, alebo sa môžete obrátiť na spoločnosti, ktoré majú s procesom registrácie skúsenosti a za určitý poplatok Vám s tým pomôžu.

Charakteristika občianskeho združenia

Podmienky vzniku a právneho postavenia občianskych združení upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. Podľa tohto zákona občianske združenie vzniká registráciou na Ministerstve vnútra SR, ktoré vedie register a evidenciu všetkých platných združení v SR. Občianske združenia sú právnickými osobami, majú právo vykonávať svoju činnosť vo vlastnom mene. V praxi to znamená, že môžu vlastniť majetok, uzatvárať a podpisovať zmluvy, prijímať dotácie, dary od sponzorov, zamestnávať ľudí a vykonávať ďalšie činnosti podľa platných stanov a zákonov. Členmi združenia môžu byť aj fyzické osoby, ktoré nemusia byť občanmi Slovenskej republiky.

Občianske združenie ako právnická osoba nesie v plnej miere zodpovednosť za svoje konanie, čiže môže byť žalované v súdnom spore alebo sankcionované.

Ochrana osobnosti – ako podať žalobu, judikatúra

09.03.2020

Ochrana osobnosti v rámci občianskeho práva Primárne je Ochranu osobnosti upravená v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 11 a nasledujúce. Okrem Občianskeho zákonníka je ochrana osobnosti zakotvená aj v iných právnych normách ako napríklad Ústava Slovenskej [...]

Ako sa legálne dostať do USA

02.03.2020

Rozhodli ste sa, že práve tento rok je ten prelomový a chcete odisť za „veľkú mláku“, no neviete čo všetko sa od Vás vyžaduje, aké víza potrebujete a ako ich získať? Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť súhrn, čo všetko budete potrebovať k ich vydaniu a ako sa na ne prichystať z pohodlia domova. Ak riešite či potrebujete na vycestovanie do USA víza, tak [...]

Zakladanie firiem je na ústupe, príčinou sú ready made firmy

28.02.2020

Zakladanie firiem na ústupe, príčinou sú readymade firmy Stúpajúci dopyt po readymade firmách je zjavný. Príčin, pre ktoré si podnikatelia volia radšej kúpu hotových firiem ako zakladania vlastných je niekoľko. Prvou je rozšírenie tejto možnosti medzi verejnosťou . Od počiatkov predaja ready mades firiem prešlo už viac ako 10 rokov a za ten čas sa predaj ready mades [...]

Pavel Faško

Faško: Počasie u nás začína vyzerať ako v oblasti Jadranu

24.01.2021 11:00

Musíme sa vyrovnať s tým, že počasie nám možno bude komplikovať život viac, ako to bolo v minulosti, hovorí klimatológ Pavol Faško.

Covid / Koronavírus / Sanitka /

Epidémia covidu si na Slovensku vyžiadala už vyše 4-tisíc obetí

24.01.2021 10:10, aktualizované: 10:48

Proti Covidu zaočkovali ďalších 276 osôb, celkovo bola podaná vakcína už v 95 766 prípadoch.

koronavírus očkovanie vakcína

Mladší sa môžu dostať na očkovanie v lete

24.01.2021 10:00

Ak patríte do vekovej kategórie 18 až 45 rokov, tak sa na rad pri očkovaní môžete dostať niekedy v letných mesiacoch.

Slovenská technická univerzita

Školy majú učiť a nie prispôsobovať sa študentom

24.01.2021 09:00

Chceme vychovať generáciu slabochov alebo vzdelaných angažovaných mladých ľudí, pýta sa predseda Akademického senátu STU profesor Marián Peciar.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 170089x
Priemerná čítanosť článkov: 1890x

Autor blogu