Založ si blog

Podmienky založenia občianskeho združenia v r. 2019

Ak sa rozhodnete, že chcete niečo vo Vašom živote zmeniť a máte záujem meniť nielen seba, ale aj okolie a ľudí, organizovať akcie rôzneho druhu a tak pracovať profesionálnejšie, dobrou voľbou bude založenie vlastnej spoločnosti. Jednou takouto formou môže byť práve občianske združenie. Podľa platného zákona na Slovensku majú občania právo zakladať zväzy, spolky, spoločnosti, hnutia a iné občianske združenia, stretávať sa a vykonávať v nich svoje činnosti.

Najbežnejšou formou neziskovej organizácie sú práve  občianske združenia, ktoré majú jednoduchú štruktúru. Svojou činnosťou nie sú zamerané na zisk, ale ich hlavnou úlohou je uplatňovanie záujmov svojich členov, pričom sa nevylučujú ani verejno-prospešné aktivity.

Občianske združenie môže mať rôznorodé zameranie – charitatívne účely, podpora vzdelávania a športu, rozvoj daného regiónu, podpora a pomoc sociálne slabším, ochrana kultúrnych pamiatok alebo ochrana životného prostredia. Nad založením občianskeho združenia môžete uvažovať vtedy, ak máte pocit, že chcete meniť svoje okolie, ľudí, pomáhať ľuďom a venovať sa verejnoprospešným prácam. Založiť občianske združenie môžete sami, alebo sa môžete obrátiť na spoločnosti, ktoré majú s procesom registrácie skúsenosti a za určitý poplatok Vám s tým pomôžu.

Charakteristika občianskeho združenia

Podmienky vzniku a právneho postavenia občianskych združení upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. Podľa tohto zákona občianske združenie vzniká registráciou na Ministerstve vnútra SR, ktoré vedie register a evidenciu všetkých platných združení v SR. Občianske združenia sú právnickými osobami, majú právo vykonávať svoju činnosť vo vlastnom mene. V praxi to znamená, že môžu vlastniť majetok, uzatvárať a podpisovať zmluvy, prijímať dotácie, dary od sponzorov, zamestnávať ľudí a vykonávať ďalšie činnosti podľa platných stanov a zákonov. Členmi združenia môžu byť aj fyzické osoby, ktoré nemusia byť občanmi Slovenskej republiky.

Občianske združenie ako právnická osoba nesie v plnej miere zodpovednosť za svoje konanie, čiže môže byť žalované v súdnom spore alebo sankcionované.

Ochrana osobnosti – ako podať žalobu, judikatúra

09.03.2020

Ochrana osobnosti v rámci občianskeho práva Primárne je Ochranu osobnosti upravená v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 11 a nasledujúce. Okrem Občianskeho zákonníka je ochrana osobnosti zakotvená aj v iných právnych normách ako napríklad Ústava Slovenskej [...]

Ako sa legálne dostať do USA

02.03.2020

Rozhodli ste sa, že práve tento rok je ten prelomový a chcete odisť za „veľkú mláku“, no neviete čo všetko sa od Vás vyžaduje, aké víza potrebujete a ako ich získať? Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť súhrn, čo všetko budete potrebovať k ich vydaniu a ako sa na ne prichystať z pohodlia domova. Ak riešite či potrebujete na vycestovanie do USA víza, tak [...]

Zakladanie firiem je na ústupe, príčinou sú ready made firmy

28.02.2020

Zakladanie firiem na ústupe, príčinou sú readymade firmy Stúpajúci dopyt po readymade firmách je zjavný. Príčin, pre ktoré si podnikatelia volia radšej kúpu hotových firiem ako zakladania vlastných je niekoľko. Prvou je rozšírenie tejto možnosti medzi verejnosťou . Od počiatkov predaja ready mades firiem prešlo už viac ako 10 rokov a za ten čas sa predaj ready mades [...]

Kennedy

Nezávislému kandidátovi Kennedymu pridelil prezident Biden ochranku

15.07.2024 23:45

Environmentálny právnik nemá vo voľbách veľké šance. Jeho mítingy sú však pomerne populárne a priťahujú veľké davy.

hasiči Trenčín auto požiar

Byt na Rovniankovej ulici v Petržalke zachvátili plamene

15.07.2024 22:51

Oheň zachvátil byt na prvom poschodí.

vance, trump

Kompenzácia veku. Trump si za svojho viceprezidenta vybral mileniána, ktorý ho označil za idiota

15.07.2024 21:27, aktualizované: 23:10

Niekdajší šéf Bieleho domu si vybral relatívne mladého volebného partnera: Vance má 39 rokov, čo je presne polovica Trumpovho veku.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 322349x
Priemerná čítanosť článkov: 3582x

Autor blogu