Založ si blog

Podmienky založenia občianskeho združenia v r. 2019

Ak sa rozhodnete, že chcete niečo vo Vašom živote zmeniť a máte záujem meniť nielen seba, ale aj okolie a ľudí, organizovať akcie rôzneho druhu a tak pracovať profesionálnejšie, dobrou voľbou bude založenie vlastnej spoločnosti. Jednou takouto formou môže byť práve občianske združenie. Podľa platného zákona na Slovensku majú občania právo zakladať zväzy, spolky, spoločnosti, hnutia a iné občianske združenia, stretávať sa a vykonávať v nich svoje činnosti.

Najbežnejšou formou neziskovej organizácie sú práve  občianske združenia, ktoré majú jednoduchú štruktúru. Svojou činnosťou nie sú zamerané na zisk, ale ich hlavnou úlohou je uplatňovanie záujmov svojich členov, pričom sa nevylučujú ani verejno-prospešné aktivity.

Občianske združenie môže mať rôznorodé zameranie – charitatívne účely, podpora vzdelávania a športu, rozvoj daného regiónu, podpora a pomoc sociálne slabším, ochrana kultúrnych pamiatok alebo ochrana životného prostredia. Nad založením občianskeho združenia môžete uvažovať vtedy, ak máte pocit, že chcete meniť svoje okolie, ľudí, pomáhať ľuďom a venovať sa verejnoprospešným prácam. Založiť občianske združenie môžete sami, alebo sa môžete obrátiť na spoločnosti, ktoré majú s procesom registrácie skúsenosti a za určitý poplatok Vám s tým pomôžu.

Charakteristika občianskeho združenia

Podmienky vzniku a právneho postavenia občianskych združení upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. Podľa tohto zákona občianske združenie vzniká registráciou na Ministerstve vnútra SR, ktoré vedie register a evidenciu všetkých platných združení v SR. Občianske združenia sú právnickými osobami, majú právo vykonávať svoju činnosť vo vlastnom mene. V praxi to znamená, že môžu vlastniť majetok, uzatvárať a podpisovať zmluvy, prijímať dotácie, dary od sponzorov, zamestnávať ľudí a vykonávať ďalšie činnosti podľa platných stanov a zákonov. Členmi združenia môžu byť aj fyzické osoby, ktoré nemusia byť občanmi Slovenskej republiky.

Občianske združenie ako právnická osoba nesie v plnej miere zodpovednosť za svoje konanie, čiže môže byť žalované v súdnom spore alebo sankcionované.

Tradícia ochranných známok

22.01.2020

Tradícia používania označení slúžiacich na určovanie pôvodu výrobkov a služieb začala už v období staroveku, kedy sa určité označenia používali v spojitosti s keramickými, tehliarskymi viac »

Dôvody vedúce k výmazu ochrannej známky

21.01.2020

Kompetencie v konaní o výmaze ochrannej známky z registra má výlučne Úrad priemyselného vlastníctva. Úrad ochrannú známku z registra vymaže, ak v konaní začatom na návrh tretej osoby alebo viac »

Prechod zo živnosti na s. r. o.

20.01.2020

Podnikáte už dlhšiu dobu, a zaťažujú Vás čoraz vyššie odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne ? Mnoho našich zákazníkov sa zaujíma, ako môžu hladko prejsť z podnikania v rámci živnosti viac »

čínska reštaurácia, Laurinská ulica, Sólymos, incident

Polícia v centre Bratislavy riešila agresívneho muža. Bol to minister Sólymos

22.01.2020 23:04

V centre Bratislavy polícia riešila konflikt, pri ktorom agresívny muž vykrikoval, že je minister životného prostredia. Naozaj išlo o ministra Lászlóa Sólymosa.

Luigi Di Maio

Luigi Di Maio odstúpil z vedenia Hnutia piatich hviezd

22.01.2020 22:38

Hnutie je najsilnejšou stranou vo vláde premiéra Giuseppeho Conteho.

Španielsko počasie dážď sneh víchrica obete

Španielskom sa presúva krutá zimná búrka, usmrtila už najmenej deväť ľudí

22.01.2020 22:20

Medzi novonahlásenými mŕtvymi boli v stredu 49-ročný bezdomovec.

peniaze, bankovky, euro

MZ SR: Peniaze išli prioritne do nemocníc, ktoré liečia najvážnejšie prípady

22.01.2020 21:30

Aj menšie nemocnice sa môžu uchádzať o finančné prostriedky, a to z európskych fondov,mieni rezort.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 91241x
Priemerná čítanosť článkov: 1233x

Autor blogu