Podnikáte už dlhšiu dobu, a zaťažujú Vás čoraz vyššie odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne ?
Mnoho našich zákazníkov sa zaujíma, ako môžu hladko prejsť z podnikania v rámci živnosti na kapitálovú formu spoločnosti s ručením obmedzeným.
V prvom rade si musíme ustanoviť čo to vlastne podnikanie a živnosť je. . Podnikaním na základe obchodného zákonníka rozumieme činnosť, ktorá sa musí vykonávať sústavne, podnikateľ podniká vo vlastnom mene, za účelom dosiahnutia zisku a na vlastnú zodpovednosť. Živnostenský zákon sa zmieňuje ako o živnosti, ktorá musí byť sústavná, vykonávaná samostatne vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť a za účelom dosiahnutia zisku alebo za účelom dosiahnutia merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu, ak ide o hospodársku činnosť registrovaného sociálneho podniku.
Mnohým z Vás sa zrejme naskytla otázka v čom sú tieto pojmy odlišné. V prvom rade spoločník v spoločnosti s.r.o. ručí iba do výšky svojho nesplateného vkladu, z čoho vyplýva, že Váš súkromný majetok je viac chránený, kde naopak živnostník ručí za dlhy celým svojím majetkom.
Obchodný zákonník od 1. 1. 2016 neustanovuje povinnosť pripísať základné imanie na bankový účet. Mali by ste zvýšiť pozornosť v prípade vedenia účtovníctva. Kým pri s.r.o. zákon ustanovuje povinnosť viezť podvojné účtovníctvo na rozdiel od živnosti, kde je možné viezť jednoduché účtovníctvo.
V prvej časti článku sme sa venovali jednotlivým rozdielom medzi živnosťou a s.r.o. Určite sa Vám naskytla otázka ako postupne prejsť z podnikania v živnosti na podnikanie v s.r.o. Žiaľ nenachádzame plynulý prechod zo živnosti na s.r.o., ale dá sa tento prechod urobiť jednoduchším.
Rozdiel je v tom, že živnostenský úrad nemôže presunúť živnostenské osvedčenie, ktoré sa vydalo fyzickej osobe na novozaloženú s.r.o. Živnostenský úrad je povinný odovzdať nové osvedčenie pre novú s.r.o.
Vznik alebo aj založenie s.r.o. je podmienený zápisom do obchodného registra ako sme už uvádzali v skôr uvedených článkoch.. . Pre osobu ktorá začína podnikať a chce si založiť s.r.o. je najlepšie ak začne podnikať na živnosť a po vydaní všetkých dokumentov ohlási Živnostenskému úradu skončenie podnikania. Osoba je povinná odoslať späť živnostenské oprávnenie a môže začať vykonávať podnikateľskú činnosť v s.r.o.
Každá osoba by mala mať na pamäti, že živnostenské oprávnenie je spolu vydávané s IČO. Taktiež netreba zabudnúť na daňové registračné čísla (DIČ, IČ DPH.), sú neprenosné a po zápise spoločnosti musí požiadať o pridelenie daňového registračného čísla. Osvedčenie vydané živnostenským úradom sa musí odoslať späť Daňovému úradu.
Netreba zabúdať aj na potrebnú dávku trpezlivosti, ak chcete byť platcami DPH od začiatku, celý proces môže prebiehať aj dva mesiace.
Ak potrebuje založiť firmu, viesť účtovníctvo v súlade so zákonom a optimalizovať zisk neváhajte nás kontaktovať. Profesionáli z eTuls International SK s.r.o. Vám radi pomôžu ušetriť váš čas aj peniaze.
Celá debata | RSS tejto debaty