Založ si blog

Prechod zo živnosti na s. r. o.

Podnikáte už dlhšiu dobu, a zaťažujú Vás čoraz vyššie odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne ?

Mnoho našich zákazníkov sa zaujíma, ako môžu hladko prejsť z podnikania v rámci živnosti na kapitálovú formu spoločnosti s ručením obmedzeným.

V prvom rade si musíme ustanoviť čo to vlastne podnikanie a živnosť je.  . Podnikaním na základe obchodného zákonníka rozumieme činnosť, ktorá sa musí vykonávať sústavne, podnikateľ podniká vo vlastnom mene, za účelom dosiahnutia zisku a na vlastnú zodpovednosť. Živnostenský zákon sa zmieňuje ako o živnosti, ktorá musí byť sústavná, vykonávaná samostatne vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť a za účelom dosiahnutia zisku alebo za účelom dosiahnutia merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu, ak ide o hospodársku činnosť registrovaného sociálneho podniku.

Mnohým z Vás sa zrejme naskytla otázka v čom sú tieto pojmy odlišné. V prvom rade spoločník v spoločnosti s.r.o. ručí iba do výšky svojho nesplateného vkladu, z čoho vyplýva, že Váš súkromný majetok je viac chránený, kde naopak živnostník ručí za dlhy celým svojím majetkom.

Obchodný zákonník od 1. 1. 2016 neustanovuje povinnosť pripísať základné imanie na bankový účet.  Mali by ste zvýšiť pozornosť v prípade vedenia účtovníctva. Kým pri s.r.o. zákon ustanovuje povinnosť viezť podvojné účtovníctvo na rozdiel od živnosti, kde je možné viezť jednoduché účtovníctvo.

V prvej časti článku sme sa venovali jednotlivým rozdielom medzi živnosťou a s.r.o. Určite sa Vám naskytla otázka ako postupne prejsť z podnikania v živnosti na podnikanie v s.r.o. Žiaľ nenachádzame plynulý prechod zo živnosti na s.r.o., ale dá sa tento prechod urobiť jednoduchším.

Rozdiel je  v tom, že živnostenský úrad nemôže presunúť živnostenské osvedčenie, ktoré sa vydalo fyzickej osobe na novozaloženú s.r.o. Živnostenský úrad je povinný odovzdať nové osvedčenie pre novú s.r.o.

Vznik alebo aj založenie s.r.o. je podmienený zápisom do obchodného registra ako sme už uvádzali v skôr uvedených článkoch.. . Pre osobu ktorá začína podnikať a chce si založiť s.r.o. je najlepšie ak začne podnikať na živnosť a po vydaní všetkých dokumentov ohlási Živnostenskému úradu skončenie podnikania. Osoba je povinná odoslať späť živnostenské oprávnenie a môže začať vykonávať podnikateľskú činnosť v s.r.o.

Každá osoba by mala mať na pamäti, že živnostenské oprávnenie je spolu vydávané s IČO.  Taktiež netreba zabudnúť na daňové registračné čísla (DIČ, IČ DPH.), sú neprenosné a po zápise spoločnosti musí požiadať o pridelenie daňového registračného čísla. Osvedčenie vydané živnostenským úradom sa musí odoslať späť Daňovému úradu.

Netreba zabúdať aj na potrebnú dávku trpezlivosti, ak chcete byť platcami DPH od začiatku, celý proces môže prebiehať aj dva mesiace.

Ak potrebuje založiť firmu, viesť účtovníctvo v súlade so zákonom a optimalizovať zisk neváhajte nás kontaktovať. Profesionáli z eTuls International SK s.r.o. Vám radi pomôžu ušetriť váš čas aj peniaze.

Ochrana osobnosti – ako podať žalobu, judikatúra

09.03.2020

Ochrana osobnosti v rámci občianskeho práva Primárne je Ochranu osobnosti upravená v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 11 a nasledujúce. Okrem Občianskeho zákonníka je ochrana osobnosti zakotvená aj v iných právnych normách ako napríklad Ústava Slovenskej [...]

Ako sa legálne dostať do USA

02.03.2020

Rozhodli ste sa, že práve tento rok je ten prelomový a chcete odisť za „veľkú mláku“, no neviete čo všetko sa od Vás vyžaduje, aké víza potrebujete a ako ich získať? Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť súhrn, čo všetko budete potrebovať k ich vydaniu a ako sa na ne prichystať z pohodlia domova. Ak riešite či potrebujete na vycestovanie do USA víza, tak [...]

Zakladanie firiem je na ústupe, príčinou sú ready made firmy

28.02.2020

Zakladanie firiem na ústupe, príčinou sú readymade firmy Stúpajúci dopyt po readymade firmách je zjavný. Príčin, pre ktoré si podnikatelia volia radšej kúpu hotových firiem ako zakladania vlastných je niekoľko. Prvou je rozšírenie tejto možnosti medzi verejnosťou . Od počiatkov predaja ready mades firiem prešlo už viac ako 10 rokov a za ten čas sa predaj ready mades [...]

migranti

V Maďarsku zadržali občana SR, ktorý prevážal šiestich Sýrčanov

19.04.2021 14:34

Slovák čelí trestnému stíhaniu pre prevádzačstvo.

Dušan Kováčik

Vorobjov priznal, že zastavil prešetrovanie vysokého peňažného vkladu Kováčika

19.04.2021 14:16

Expolicajt zastavil prešetrovanie na príkaz exriaditeľa NAKA.

minister financií, eduard heger

V súvislosti s udalosťami v Česku zvolal Heger bezpečnostnú radu

19.04.2021 14:12

Česko sa rozhodlo vyhostiť 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb.

očkovanie štadión BA

Bratislavský kraj doteraz zaočkoval už 41-tisíc ľudí, v nedeľu padol denný rekord

19.04.2021 13:52

Bratislavský kraj zároveň navrhol, aby štátny rezervačný systém zrušil vekové obmedzenie, ktoré je aktuálne 40 rokov.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 187772x
Priemerná čítanosť článkov: 2086x

Autor blogu