Založ si blog

Prechod zo živnosti na s. r. o.

Podnikáte už dlhšiu dobu, a zaťažujú Vás čoraz vyššie odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne ?

Mnoho našich zákazníkov sa zaujíma, ako môžu hladko prejsť z podnikania v rámci živnosti na kapitálovú formu spoločnosti s ručením obmedzeným.

V prvom rade si musíme ustanoviť čo to vlastne podnikanie a živnosť je.  . Podnikaním na základe obchodného zákonníka rozumieme činnosť, ktorá sa musí vykonávať sústavne, podnikateľ podniká vo vlastnom mene, za účelom dosiahnutia zisku a na vlastnú zodpovednosť. Živnostenský zákon sa zmieňuje ako o živnosti, ktorá musí byť sústavná, vykonávaná samostatne vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť a za účelom dosiahnutia zisku alebo za účelom dosiahnutia merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu, ak ide o hospodársku činnosť registrovaného sociálneho podniku.

Mnohým z Vás sa zrejme naskytla otázka v čom sú tieto pojmy odlišné. V prvom rade spoločník v spoločnosti s.r.o. ručí iba do výšky svojho nesplateného vkladu, z čoho vyplýva, že Váš súkromný majetok je viac chránený, kde naopak živnostník ručí za dlhy celým svojím majetkom.

Obchodný zákonník od 1. 1. 2016 neustanovuje povinnosť pripísať základné imanie na bankový účet.  Mali by ste zvýšiť pozornosť v prípade vedenia účtovníctva. Kým pri s.r.o. zákon ustanovuje povinnosť viezť podvojné účtovníctvo na rozdiel od živnosti, kde je možné viezť jednoduché účtovníctvo.

V prvej časti článku sme sa venovali jednotlivým rozdielom medzi živnosťou a s.r.o. Určite sa Vám naskytla otázka ako postupne prejsť z podnikania v živnosti na podnikanie v s.r.o. Žiaľ nenachádzame plynulý prechod zo živnosti na s.r.o., ale dá sa tento prechod urobiť jednoduchším.

Rozdiel je  v tom, že živnostenský úrad nemôže presunúť živnostenské osvedčenie, ktoré sa vydalo fyzickej osobe na novozaloženú s.r.o. Živnostenský úrad je povinný odovzdať nové osvedčenie pre novú s.r.o.

Vznik alebo aj založenie s.r.o. je podmienený zápisom do obchodného registra ako sme už uvádzali v skôr uvedených článkoch.. . Pre osobu ktorá začína podnikať a chce si založiť s.r.o. je najlepšie ak začne podnikať na živnosť a po vydaní všetkých dokumentov ohlási Živnostenskému úradu skončenie podnikania. Osoba je povinná odoslať späť živnostenské oprávnenie a môže začať vykonávať podnikateľskú činnosť v s.r.o.

Každá osoba by mala mať na pamäti, že živnostenské oprávnenie je spolu vydávané s IČO.  Taktiež netreba zabudnúť na daňové registračné čísla (DIČ, IČ DPH.), sú neprenosné a po zápise spoločnosti musí požiadať o pridelenie daňového registračného čísla. Osvedčenie vydané živnostenským úradom sa musí odoslať späť Daňovému úradu.

Netreba zabúdať aj na potrebnú dávku trpezlivosti, ak chcete byť platcami DPH od začiatku, celý proces môže prebiehať aj dva mesiace.

Ak potrebuje založiť firmu, viesť účtovníctvo v súlade so zákonom a optimalizovať zisk neváhajte nás kontaktovať. Profesionáli z eTuls International SK s.r.o. Vám radi pomôžu ušetriť váš čas aj peniaze.

Povolenie na pobyt pre občana Chorvátska na Slovensku

20.02.2020

Tento článok sa bude týkať podmienok, ktoré musí splniť občan Chorvátskej republiky aby mu bolo udelené povolenie na získanie trvalého pobytu na území Slovenskej republiky na účel podnikania. viac »

Kupujte spoločnosti, ktoré sú na predaj – oplatí sa to!

19.02.2020

Celý proces založenia s.r.o. je behom na dlhú trať. Vyznačuje sa zdĺhavosťou a administratívnym zaťažením. Naša spoločnosť Vám vie ponúknuť jednoduchšie riešenie - predaj už založených viac »

Čo môže zaväzovať partnera verejného sektora

14.02.2020

Ak sa rozhodnete stať partnerom verejného sektora a chcete čerpať výhody z verejného sektora je potrebné byť zapísaný v registri partnerov verejného sektora RPVS. Môžeme hovoriť o novovzniknutom viac »

Britain Mosque Stabbing

V mešite v centre Londýna pobodali zvolávača k moslimskej modlitbe

20.02.2020 19:19

Polícia incident neoznačila za teroristický útok, hoci ho prešetruje protiteroristické jednotka.

Roger Stone

Bývalý Trumpov poradca Stone bol odsúdený na 40 mesiacov väzenia

20.02.2020 18:58

Roger Stone bol vlani uznaný vinným v siedmich bodoch obžaloby

panelak torzo vybuch Presov 01

Pre obyvateľov Mukačevskej ulice vyzbierali vyše 5,1 milióna eur

20.02.2020 17:37

Už počas trvania zbierky mesto začalo vyplácať jednorazové príspevky na preklenutie zložitej životnej situácie.

NR SR: Pietna spomienka na Kuciak a Kušnírová klus

Opoziční poslanci si v parlamente pripomenuli pamiatku Kuciaka a jeho snúbenice

20.02.2020 17:34

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili vo februári 2018 v ich dome vo Veľkej Mači.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 84
Celková čítanosť: 103828x
Priemerná čítanosť článkov: 1236x

Autor blogu