Založ si blog

Lacnejšie a efektívnejšie účtovníctvo v 5 krokoch

Oddeľujte osobné financie a podnikanie

Je výhodnejšie mať samostatný firemný bankový účet aj v prípade, keď ste živnostník ale v podstate ho mať nemusíte. Zabezpečí Vám to lepší prehľad o Vašom podnikaní a tiež lepší prehľad pri podávaní daňového priznania a vedenia účtovníctva.

Pri obchodných spoločnostiach zostávajú firemné výdavky výdavkami firmy a pri použití osobných výdavkov sa len predražuje účtovníctvo a reálne náklady firmy.

 

Evidencia účtovných dokumentov

Každá prijatá faktúra, pokladničný doklad, hotovostný doklad alebo platba kartou sa musí evidovať v účtovníctve firmy. Váš účtovník presne vie, ktoré z týchto dokumentov má zaúčtovať a ako. Veľmi svojmu účtovníkovi pomôžete v tom, že budete jednotlivé podklady triediť podľa kategórií:

  • prijaté faktúry
  • prijaté zálohové faktúry
  • vydané faktúry
  • vydané zálohové faktúry
  • pokladničné doklady platené súkromnou alebo firemnou kartou
  • pokladničné doklady hradené v hotovosti.

Keď účtovníkovi odovzdáte prehľadné dokumenty, on vás môže v krátkom časovom intervale informovať o nezaplatených faktúrach prípadne o stave Vašej pokladne. V takom prípade môžete rýchlejšie reagovať na napr. nezaplatené faktúry od odberateľov a zlepšiť tak peňažné toky (cashflow) Vašej spoločnosti.

 

Sledovanie výdavkov

Odkladajte všetky výdavky Vašej spoločnosti, ktoré súvisia v podnikaním tak, že budete používať firemnú kartu. Toto je najlepším riešením, pretože každý pohyb sa premietne na bankovom účte. Dôležité je preto si odkladať pokladničné bločky.

Tip: aj úplne malé výdavky sa časom nahromadia a môžu v konečnom dôsledku dosiahnuť vysokú sumu.

 

Majte pod kontrolou cashflow

Prísne sledujte termíny Vašich vystavených faktúr tak, že si nastavíte sledovanie splatnosti pomocou rôznych webových aplikácií. Môžete tak vytvárať denné vystavenie faktúr a ich sledovanie termínov splatnosti od klientov a tiež nastavenie automatického zasielania upomienok.

 

Plánovanie nákladov

Pri porovnávaní účtovných kníh z minulých rokov často vidieť zásadné rozdiely vo výdavkoch firmy. Preto treba presnejšie naplánovať výdavky v budúcom roku, pretože to ušetrí čas a financie.

Náš tip : Ak chcete ušetriť financie za kancelárie využite služby virtuálneho sídla.

Snažte sa predpokladať náklady na podnikanie vrátane poistného alebo IT služieb, ale nikdy nezabúdajte na svoje daňové povinnosti, ktoré nemôžete odložiť.

 

Ochrana osobnosti – ako podať žalobu, judikatúra

09.03.2020

Ochrana osobnosti v rámci občianskeho práva Primárne je Ochranu osobnosti upravená v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 11 a nasledujúce. Okrem Občianskeho zákonníka je ochrana osobnosti zakotvená aj v iných právnych normách ako napríklad Ústava Slovenskej [...]

Ako sa legálne dostať do USA

02.03.2020

Rozhodli ste sa, že práve tento rok je ten prelomový a chcete odisť za „veľkú mláku“, no neviete čo všetko sa od Vás vyžaduje, aké víza potrebujete a ako ich získať? Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť súhrn, čo všetko budete potrebovať k ich vydaniu a ako sa na ne prichystať z pohodlia domova. Ak riešite či potrebujete na vycestovanie do USA víza, tak [...]

Zakladanie firiem je na ústupe, príčinou sú ready made firmy

28.02.2020

Zakladanie firiem na ústupe, príčinou sú readymade firmy Stúpajúci dopyt po readymade firmách je zjavný. Príčin, pre ktoré si podnikatelia volia radšej kúpu hotových firiem ako zakladania vlastných je niekoľko. Prvou je rozšírenie tejto možnosti medzi verejnosťou . Od počiatkov predaja ready mades firiem prešlo už viac ako 10 rokov a za ten čas sa predaj ready mades [...]

migranti

V Maďarsku zadržali občana SR, ktorý prevážal šiestich Sýrčanov

19.04.2021 14:34

Slovák čelí trestnému stíhaniu pre prevádzačstvo.

Dušan Kováčik

Vorobjov priznal, že zastavil prešetrovanie vysokého peňažného vkladu Kováčika

19.04.2021 14:16

Expolicajt zastavil prešetrovanie na príkaz exriaditeľa NAKA.

minister financií, eduard heger

V súvislosti s udalosťami v Česku zvolal Heger bezpečnostnú radu

19.04.2021 14:12

Česko sa rozhodlo vyhostiť 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb.

očkovanie štadión BA

Bratislavský kraj doteraz zaočkoval už 41-tisíc ľudí, v nedeľu padol denný rekord

19.04.2021 13:52

Bratislavský kraj zároveň navrhol, aby štátny rezervačný systém zrušil vekové obmedzenie, ktoré je aktuálne 40 rokov.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 187775x
Priemerná čítanosť článkov: 2086x

Autor blogu