Založ si blog

Legalizácia dokumentov vo Veľkej Británii, základné informácie o Apostille

Množstvo žiadostí legalizovať listiny do zahraničia vzrastá. Apostilla, teda legalizácia listín, ktorá potvrdzuje pravosť listiny, podpisov a pečatí na nej a dáva právnu silu užívať ju v zahraničí. Takéto dokumenty sú vyžadované miestnymi úradmi na území cudzích štátov. Apostilla je najčastejšie využívaná na sobášny list, rodný list, diplom, ktorý by nemusel byť uznaný v zahraničí.

Apostilla je definovaná ako overenie podpisu a odtlačku pečiatky na verejnej listine. Zámer použitia takejto listiny je v niektorom zo štátov podpísaných Dohovorom o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín ( Haagsky dohovor z 5. októbra 1961). táto klauzula nahrádza superlegalizáciu. Podľa Haagskeho dohovoru hodnovernosť verejnej listiny, či už ide o rodný list, sobášny list, diplom, znalecký posudok, potvrdí príslušný Apostilný orgán v krajine, kde bola listina vystavená. Potvrdenie, zvláštne osvedčenie nazývame Apostillou.

Vystavenie apostille v Británii

  • Ako prvé, je potrebné zistiť, či daný dokument môže byť legalizovaný v danej krajine. Apostilla je malý dodatok pripojený k zadnej časti dokumentu a možno by ste si ním nechceli narušiť originál. Je možné právne overiť aj kópiu dokumentu, ktorá sa následne zasiela na legalizáciou namiesto originálu. Takáto zámena závisí najmä od toho aký druh listiny chcete legalizovať. Napríklad sobášny list nie je možné overiť s cieľom následnej legalizácie. V tomto prípade je potrebné odoslať oficiálnu kópiu listiny vydanej v General Register Office.
  • Ďalším krokom je odoslanie pripravených dokumentov, pričom je potrebné za tieto služby zaplatiť v Legistation Office 30 libier za každý apostilovaný dokument a pripočítať poštovné vo výške 5,5 libier. Po úhrade obdržíte registračné 16 – miestne číslo. Apostilu je možné získať aj v deň podania, suma je 75 libier a dokument musí byť odovzdaný a vyzdvihnutý v centre Londýna.
  • Následne treba vyplniť 16 – mieste registračné číslo do žiadosti Legislation Application Form a taktiež aj osobné údaje na spracovanie žiadosti.
  • Po vyplnení všetkých údajov na žiadosti, je potrebné žiadosť spolu s potvrdením o zaplatení odoslať do Legislation Office v Milton Keynes. Dokumenty na legalizáciu nemožno osobne podať, výhradne zaslať na adresu.

Zoznam dokumentov, ktoré je možné legalizovať vo Veľkej Británii a viac informácií ohľadom Apostille nájdete na apostille.sk

On-line založenie eseročky je výhodnejšie ako na úrade

02.08.2019

Plusy a mínusy spoločnosti s.r.o. Založiť si spoločnosť s.r.o. má svoje výhody, ale aj nevýhody. Výhodou je to, že podnikateľ nemusí kryť prípadné riziká podnikania vlastným majetkom, viac »

Cena bytov v Bratislave stúpa aj napriek tomu, že ich je za posledných 15 rokov najmenej

31.07.2019

Analýzami realitného trhu sa zaoberá spoločnosť RealTuls, ktorá hlási v súčasnosti vážny nedostatok voľných nových bytov. Na bratislavskom trhu je momentálne najmenší počet voľných viac »

Predaj s. r. o. a s ním spojená zodpovednosť

22.07.2019

Je ten pravý čas na predaj s.r.o. a neviete, aké sú vaše povinnosti? Aby všetko prebehlo bez komplikácií a jednoducho, pripravili sme si pre vás prehľadné rady a informácie týkajúce sa prevodu viac »

pochod za Jána a Martinu, Trenčín

Žreb prisúdil Námestie SNP na výročie vraždy Kuciaka strane SaS

22.08.2019 14:27

Dva roky od vraždy novinára a jeho snúbenice si pripomenieme týždeň pred parlamentnými voľbami.

Veľký protikorupčný pochod

GRECO: Slovensko musí zlepšiť prevenciu korupcie v radoch politikov a polície

22.08.2019 14:08

Správa GRECO upozornila, že v súčasnosti existuje niekoľko systémových nedostatkov, ktoré si vyžadujú naliehavú pozornosť.

praca, zamestnanec, robotnik, stavba,

Minimálny plat až 650 eur?

22.08.2019 13:33

Minimálna mzda by mala prudko vzrásť. Najsilnejšia vládna strana Smer totiž navrhuje najnižší plat pevne stanoviť ako 60 percent priemernej mzdy.

Agrokomplex

Agrokomplex patrí poľnohospodárom. Na úrode sa podpísala klíma

22.08.2019 13:31

Vyše 650 vystavovateľov z 12 krajín sa predstavuje na 46. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 48798x
Priemerná čítanosť článkov: 938x

Autor blogu