Založ si blog

Legalizácia dokumentov vo Veľkej Británii, základné informácie o Apostille

Množstvo žiadostí legalizovať listiny do zahraničia vzrastá. Apostilla, teda legalizácia listín, ktorá potvrdzuje pravosť listiny, podpisov a pečatí na nej a dáva právnu silu užívať ju v zahraničí. Takéto dokumenty sú vyžadované miestnymi úradmi na území cudzích štátov. Apostilla je najčastejšie využívaná na sobášny list, rodný list, diplom, ktorý by nemusel byť uznaný v zahraničí.

Apostilla je definovaná ako overenie podpisu a odtlačku pečiatky na verejnej listine. Zámer použitia takejto listiny je v niektorom zo štátov podpísaných Dohovorom o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín ( Haagsky dohovor z 5. októbra 1961). táto klauzula nahrádza superlegalizáciu. Podľa Haagskeho dohovoru hodnovernosť verejnej listiny, či už ide o rodný list, sobášny list, diplom, znalecký posudok, potvrdí príslušný Apostilný orgán v krajine, kde bola listina vystavená. Potvrdenie, zvláštne osvedčenie nazývame Apostillou.

Vystavenie apostille v Británii

  • Ako prvé, je potrebné zistiť, či daný dokument môže byť legalizovaný v danej krajine. Apostilla je malý dodatok pripojený k zadnej časti dokumentu a možno by ste si ním nechceli narušiť originál. Je možné právne overiť aj kópiu dokumentu, ktorá sa následne zasiela na legalizáciou namiesto originálu. Takáto zámena závisí najmä od toho aký druh listiny chcete legalizovať. Napríklad sobášny list nie je možné overiť s cieľom následnej legalizácie. V tomto prípade je potrebné odoslať oficiálnu kópiu listiny vydanej v General Register Office.
  • Ďalším krokom je odoslanie pripravených dokumentov, pričom je potrebné za tieto služby zaplatiť v Legistation Office 30 libier za každý apostilovaný dokument a pripočítať poštovné vo výške 5,5 libier. Po úhrade obdržíte registračné 16 – miestne číslo. Apostilu je možné získať aj v deň podania, suma je 75 libier a dokument musí byť odovzdaný a vyzdvihnutý v centre Londýna.
  • Následne treba vyplniť 16 – mieste registračné číslo do žiadosti Legislation Application Form a taktiež aj osobné údaje na spracovanie žiadosti.
  • Po vyplnení všetkých údajov na žiadosti, je potrebné žiadosť spolu s potvrdením o zaplatení odoslať do Legislation Office v Milton Keynes. Dokumenty na legalizáciu nemožno osobne podať, výhradne zaslať na adresu.

Zoznam dokumentov, ktoré je možné legalizovať vo Veľkej Británii a viac informácií ohľadom Apostille nájdete na apostille.sk

Daňová povinnosť živnostníka a eseročky – fakturácia

07.10.2019

Rozdiel medzi eseročkou a živnosťou je hlavne v ekonomickej oblasti a to hlavne v dátume vzniku daňovej povinnosti. Daňová povinnosť spoločnosti s.r.o. vzniká vo vzťahu k dani z príjmu už viac »

Vhodný výber sídla firmy a obchodného mena

24.09.2019

Firma a jej obchodné meno Pri výbere vhodného obchodného mena firmy treba myslieť na to, aby už Vami vybraté meno neexistovalo, alebo aby už nebolo zapísané v obchodnom registri, pretože obchodné viac »

Zoznam orgánov verejnej moci – kam zájsť s verejnou listinou ?

17.09.2019

Apostilovanie úradných dokumentov na Slovensku vykonávajú určité úrady a orgány. V našej krajine nemáme stanovené jediné miesto, kde apostilovať daný dokument, ktorý je potrebný úradne viac »

Volkswagen Bratislava

Nemecký prepad vo výrobe áut cíti aj Slovensko

24.10.2019 05:00

Nástup ekologických vozidiel stojí za súčasným prepadom nemeckého aj slovenského automobilového priemyslu.

británia anglicko kamión telá migranti Grays weterglade polícia

V kamióne v Kente objavila polícia deväť ukrývajúcich sa migrantov

23.10.2019 22:13

V priemyselnom parku Waterglade v meste Grays v susednom grófstve Essex bolo v stredu v kamióne nájdených 39 tiel.

Izrael Reuven Rivlin  Benny Ganc

Izraelský prezident poveril zostavením vlády Bennyho Ganca

23.10.2019 21:22

Premiérovi Netanjahuovi sa pokus o zostavenie vlády nepodaril. Ak to nevyjde ani Gancovi, je pravdepodobné, že prezident vypíše nové voľby.

úrad ochrana oznamovateľov korupcia

Komisia ukončila výsluch uchádzačov na post šéfa protikorupčného úradu

23.10.2019 18:30, aktualizované: 18:44

Komisia musí podľa zákona zaujať k jednotlivým kandidátom stanovisko do 15 dní od ukončenia ich vypočúvania.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 56
Celková čítanosť: 58739x
Priemerná čítanosť článkov: 1049x

Autor blogu