Založ si blog

Legalizácia dokumentov vo Veľkej Británii, základné informácie o Apostille

Množstvo žiadostí legalizovať listiny do zahraničia vzrastá. Apostilla, teda legalizácia listín, ktorá potvrdzuje pravosť listiny, podpisov a pečatí na nej a dáva právnu silu užívať ju v zahraničí. Takéto dokumenty sú vyžadované miestnymi úradmi na území cudzích štátov. Apostilla je najčastejšie využívaná na sobášny list, rodný list, diplom, ktorý by nemusel byť uznaný v zahraničí.

Apostilla je definovaná ako overenie podpisu a odtlačku pečiatky na verejnej listine. Zámer použitia takejto listiny je v niektorom zo štátov podpísaných Dohovorom o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín ( Haagsky dohovor z 5. októbra 1961). táto klauzula nahrádza superlegalizáciu. Podľa Haagskeho dohovoru hodnovernosť verejnej listiny, či už ide o rodný list, sobášny list, diplom, znalecký posudok, potvrdí príslušný Apostilný orgán v krajine, kde bola listina vystavená. Potvrdenie, zvláštne osvedčenie nazývame Apostillou.

Vystavenie apostille v Británii

  • Ako prvé, je potrebné zistiť, či daný dokument môže byť legalizovaný v danej krajine. Apostilla je malý dodatok pripojený k zadnej časti dokumentu a možno by ste si ním nechceli narušiť originál. Je možné právne overiť aj kópiu dokumentu, ktorá sa následne zasiela na legalizáciou namiesto originálu. Takáto zámena závisí najmä od toho aký druh listiny chcete legalizovať. Napríklad sobášny list nie je možné overiť s cieľom následnej legalizácie. V tomto prípade je potrebné odoslať oficiálnu kópiu listiny vydanej v General Register Office.
  • Ďalším krokom je odoslanie pripravených dokumentov, pričom je potrebné za tieto služby zaplatiť v Legistation Office 30 libier za každý apostilovaný dokument a pripočítať poštovné vo výške 5,5 libier. Po úhrade obdržíte registračné 16 – miestne číslo. Apostilu je možné získať aj v deň podania, suma je 75 libier a dokument musí byť odovzdaný a vyzdvihnutý v centre Londýna.
  • Následne treba vyplniť 16 – mieste registračné číslo do žiadosti Legislation Application Form a taktiež aj osobné údaje na spracovanie žiadosti.
  • Po vyplnení všetkých údajov na žiadosti, je potrebné žiadosť spolu s potvrdením o zaplatení odoslať do Legislation Office v Milton Keynes. Dokumenty na legalizáciu nemožno osobne podať, výhradne zaslať na adresu.

Zoznam dokumentov, ktoré je možné legalizovať vo Veľkej Británii a viac informácií ohľadom Apostille nájdete na apostille.sk

Ochrana osobnosti – ako podať žalobu, judikatúra

09.03.2020

Ochrana osobnosti v rámci občianskeho práva Primárne je Ochranu osobnosti upravená v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 11 a nasledujúce. Okrem Občianskeho zákonníka je ochrana osobnosti zakotvená aj v iných právnych normách ako napríklad Ústava Slovenskej [...]

Ako sa legálne dostať do USA

02.03.2020

Rozhodli ste sa, že práve tento rok je ten prelomový a chcete odisť za „veľkú mláku“, no neviete čo všetko sa od Vás vyžaduje, aké víza potrebujete a ako ich získať? Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť súhrn, čo všetko budete potrebovať k ich vydaniu a ako sa na ne prichystať z pohodlia domova. Ak riešite či potrebujete na vycestovanie do USA víza, tak [...]

Zakladanie firiem je na ústupe, príčinou sú ready made firmy

28.02.2020

Zakladanie firiem na ústupe, príčinou sú readymade firmy Stúpajúci dopyt po readymade firmách je zjavný. Príčin, pre ktoré si podnikatelia volia radšej kúpu hotových firiem ako zakladania vlastných je niekoľko. Prvou je rozšírenie tejto možnosti medzi verejnosťou . Od počiatkov predaja ready mades firiem prešlo už viac ako 10 rokov a za ten čas sa predaj ready mades [...]

súdy ŠTS starosta Dolný Chotár vražda

Výpoveďou svedkov a znalca pokračoval proces s Františkom Dorom a spol.

19.04.2021 13:09

Na pondelkové pojednávania sa nechali eskortovať traja zo štyroch obžalovaných.

Polícia Slovenskej republiky

Mužovi, ktorý napadol policajta, hrozí päťročný trest

19.04.2021 12:29

Muž sa mal správať útočne a agresívne, pričom fyzicky napadol jedného z policajtov.

Navaľnyj

Navaľného previezli do nemocnice

19.04.2021 12:18

Väzenská správa rozhodla o prevoze do nemocnice dva dni po tom, čo jeho lekár informoval, že Navaľného stav sa prudko zhoršuje.

PRAVDA rozhovor 4

Dekan Čambál: Politici získajú nad univerzitami absolútnu moc

19.04.2021 11:30

Výsmech a urážka celej akademickej obce. Tak vnímajú univerzity nový zákon o vysokých školách, ktorý pripravuje minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 187728x
Priemerná čítanosť článkov: 2086x

Autor blogu