Založ si blog

Čo funguje lepšie v anglickom obchodnom registri

Pre právo obchodných spoločností je kľúčovým zákonom v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska (ďalej aj ako „Anglicko“ alebo „UK“) The Companies Act 2006  (ďalej v texte aj ako „Zákon“). Zákon bol prijatý parlamentom Veľkej Británie a predstavuje primárny zdroj práva obchodných spoločností (company law). Tento zákon poskytuje komplexný prehľad ustanovení ohľadom práva obchodných spoločností. Medzi najzákladnejšie časti patria:

  • uznávané zásady (common law principles), ktoré sa týkajú povinností členov obchodných spoločností,
  • jednotný právny režim obchodných spoločností,
  • implementované ustanovenia nariadení a smerníc Európskej únie,
  • ustanovenia zavádzajúce niekoľko nových ustanovení o súkromných (private company) a verejných spoločnostiach (public company).

Zásady založenia novej spoločnosti sú upravené v Zákone v druhej časti (Part 2 Company formation) a sú rozčlenené na všeobecné informácie, povinnosti pri registrácií a účinky registrácie. V praxi rozoznávame 3 spôsoby, ako sa môže v Anglicku založiť spoločnosť:

  1. elektronicky prostredníctvom špecifického softvéru (Electronic Software Filing),
  2. elektronicky priamo na webovej stránke Companies House – obdoba slovenského obchodného registra (Web Incorporation Service),
  3. listinnou formou (Paperfiling).

Vo väčšine prípadov záujemcovia o založenie spoločnosti v UK uprednostňujú druhý spôsob založenia spoločnosti, a teda elektronicky priamo na webovej stránke Companies House (v marci 2014 až 98 % všetkých spoločností bolo založených elektronicky). V praxi to funguje tak, že užívateľ sa na webovej stránke Companies House najskôr zaregistruje https://ewf.companieshouse.gov.uk//runpage?page=welcome. Pri registrácii sa vyžaduje email ale identita osoby, teda meno, priezvisko, pobyt a dátum narodenia sa pri zadaní neoverujú. Elektronický sprievodca bude užívateľa priamo navigovať krok po kroku na založenie novej spoločnosti. Do elektronického formulára pri založení spoločnosti sa zadávajú údaje ako názov spoločnosti, jej sídlo[1], údaje o spoločníkoch a ďalšie potrebné informácie v závislosti od typu spoločnosti.[2] Vyplnenie online založenia spoločnosti trvá asi 10 minút. Poplatok za založenie je £15. Rozhodnutie o zápise alebo odmietnutí je vykonané zvyčajne v priebehu 2-6 hodín a oznámenie príde emailom. Certifikát o založení spoločnosti (Certificate of Incorporation) zasiela Companies House najskôr emailom na zvolenú adresu vo forme pdf. Oficiálny listinný certifikát o založení spoločnosti (spolu s pečiatkou a podpisom úradníka) je doručený do 2 týždňov. Celý proces založenia novej spoločnosti je administratívne a časovo nenáročný a má podobné výhody aké sú spomenuté pri priamom zápise notárom novej spoločnosti v Českej republike podľa nových pravidiel. Identita konateľov, spoločníkov a konečného užívateľa výhod sa potom preveruje pri otvorení bankového účtu.

Pokiaľ potrebujete vykonať zápis v anglickom obchodnom registri, založiť ltd. v Anglicku alebo kúpiť ltd. registrovanú na DPH v Anglicku, tak sa obráťte na odborníkov, ktorý Vám ušetria peniaze a čas. Spoľahlivým partnerom je firma eTuls, ktorá ma pobočky nie len v Londýne, Prahe ale aj v Bratislave.

[1] V UK Registered Office Address.

[2] Ako príklad môžeme uviesť: a statement of capital and initial share holding, a statement of the companyʼs proposed officers a memorandum of association.

Tradícia ochranných známok

22.01.2020

Tradícia používania označení slúžiacich na určovanie pôvodu výrobkov a služieb začala už v období staroveku, kedy sa určité označenia používali v spojitosti s keramickými, tehliarskymi viac »

Dôvody vedúce k výmazu ochrannej známky

21.01.2020

Kompetencie v konaní o výmaze ochrannej známky z registra má výlučne Úrad priemyselného vlastníctva. Úrad ochrannú známku z registra vymaže, ak v konaní začatom na návrh tretej osoby alebo viac »

Prechod zo živnosti na s. r. o.

20.01.2020

Podnikáte už dlhšiu dobu, a zaťažujú Vás čoraz vyššie odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne ? Mnoho našich zákazníkov sa zaujíma, ako môžu hladko prejsť z podnikania v rámci živnosti viac »

čínska reštaurácia, Laurinská ulica, Sólymos, incident

Polícia v centre Bratislavy riešila agresívneho muža. Bol to minister Sólymos

22.01.2020 23:04

V centre Bratislavy polícia riešila konflikt, pri ktorom agresívny muž vykrikoval, že je minister životného prostredia. Naozaj išlo o ministra Lászlóa Sólymosa.

Luigi Di Maio

Luigi Di Maio odstúpil z vedenia Hnutia piatich hviezd

22.01.2020 22:38

Hnutie je najsilnejšou stranou vo vláde premiéra Giuseppeho Conteho.

Španielsko počasie dážď sneh víchrica obete

Španielskom sa presúva krutá zimná búrka, usmrtila už najmenej deväť ľudí

22.01.2020 22:20

Medzi novonahlásenými mŕtvymi boli v stredu 49-ročný bezdomovec.

peniaze, bankovky, euro

MZ SR: Peniaze išli prioritne do nemocníc, ktoré liečia najvážnejšie prípady

22.01.2020 21:30

Aj menšie nemocnice sa môžu uchádzať o finančné prostriedky, a to z európskych fondov,mieni rezort.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 91242x
Priemerná čítanosť článkov: 1233x

Autor blogu