Založ si blog

Ako vyriešiť problémy s vybavovaním pobytu na cudzineckej polícii v Bratislave?

 

Mnoho pracovníkov v Bratislave je z cudziny mimo Európskej únie a pracuje načierno (zdržiavajú sa v Slovenskej republike na základe poľských víz alebo na základe bezvízového režimu s Ukrajinou a Moldavskom), neplatia odvody a dane, čo nie je spravodlivé voči slovenským zamestnancom a legálnym zamestnancom z tretích krajín, a dôvod tejto nespravodlivosti je neschopnosť cudzineckej polície rýchlejšie prijímať, vybavovať a vydávať pracovné povolenia. Slovenskej republike tak unikajú každý mesiac obrovské príjmy na daniach a odvodoch, ktoré by sa dali využiť na lepšie platy v zdravotníctve, školstve a samotných bezpečnostných zložkách, ktoré žiadosti vybavujú.

Od 15.10.2019 do 15.11.2019 vôbec nefungoval online registračný systém. Potom začal fungovať ale všetky termíny sú obsadené. Jediný spôsob ako sa dostať na rad je stáť v rade pred cudzineckou políciu, ktorá v súčasnosti trvá šesť dní. Každé tri hodiny sa robia zápisy, či žiadateľ neodišiel z rady, takže žiadatelia musia spať šesť dní v dodávkach a autách, pred cudzineckou políciou.

Otázka je, prečo nie je možne prideliť ďalších 10 alebo 20 policajtov na cudzineckej polícii na preberanie a vybavovanie žiadostí. Nával žiadostí by sa odbúral v priebehu niekoľko mesiacov a potom už ďalej iba udržiaval na bežnej úrovni čakania – 10 až 60 minút.

Od 15.10.-15.11. 2019 nefungoval systém Ministerstva vnútra SR na objednanie termínu na cudzineckú políciu kvôli zavedeniu nového systému.

Nový systém funguje na princípe, že vyplníte všetky údaje, ktoré sú uvedené v žiadosti o udelenie pobytu a následne v ďalšom kroku si máte vybrať termín. Pri voľbe termínu si treba odklikávať každý jeden deň, aby ste zistili, či je to voľné na uvedený dátum.  Tu však nastáva problém. Termíny sú zverejnené len na 2 týždne dopredu. Pri voľbe termínu, každý jeden bol obsadený. Po kontaktovaní Úradu hraničnej a cudzineckej polícii nám bolo oznámené, že termíny je možné vyberať len 2 týždne vopred, a ak nie sú voľné žiadne termíny je potrebné prísť na cudzineckú políciu odstáť si radu a čakať kým budete mať lístok. Kým v predchádzajúci systém bol jednoduchší na vyplňovanie, vyplňovali sa len základné údaje a takisto Vám emailom prišiel termín, ktorý mohol byť aj o mesiac. Tým pádom ste mali aspoň nejaký termín a nemuseli ste byť celú noc pred cudzineckou políciou a čakať.

Podať žiadosť o pracovné povolenie sa dá aj na slovenskej ambasáde v cudzine. Tam systém funguje lepšie a čakacie doby pri online podaní žiadosti o termín na podanie žiadosti sú napr. v Moskve. Pri podaní žiadosti na ambasáde však so žiadateľom musí prísť aj tlmočník do slovenčiny, čo komplikuje daný proces.

Celý problém sa znásobuje tým, že na podanie žiadosti o pobyt za účelom je potrebné mať výpis z registra trestov s apostilou s úradným prekladom nie starší ako 3 mesiace a súhlas obce s ubytovaním nie starší ako 3 mesiace. Vybavenie registra trestov s apostillom a úradným prekladom trvá dva týždne. Vybavenie súhlasu s ubytovaním trvá od dvoch do troch týždňov. Ak potom sa podá žiadosť o termín na podanie prechodného pobytu ale skorší termín ako o dva mesiace nie je k dispozícii, tak výpis registra trestov už môže byť starší ako tri mesiace. Toto sa v praxi často stáva.

 

Obeťou vybavovania žiadostí pracovných povolení nie sú len nedostatkové pracovné sily na stavbách ale slovenský zamestnávatelia, ktorý žiadajú o prechodné pobyty pre vysokokvalifikované pracovné sily. Slovenský zamestnávateľ si nemôže dovoliť nechať spať vysokokvalifikovaného zamestnanca z cudziny, pre ktorého vybavujú pracovné poveleni spať šesť dní v dodávke pred cudzineckou políciou, pretože samozrejme on/ona by sa radšej zamestnal/a v inej krajine. Slovenský zamestnávateľ, ktorý by tak odvádzal nemalé odvody a dane za vysokokvalifikovaného zamestnanca je tak obeťou ponižujúceho fungovania cudzineckej polície v Bratislave.

Súčasné fungovanie systému vybavovania žiadostí sa dá porovnať so skorumpovaným systémom vybavovania registrácii vozidiel na Kopčianskej, kde tiež bolo potrebné prísť o šiestej alebo pol siedmej ráno a čakať niekoľko hodín alebo celý deň s otázným úspechom než sa žiadateľ dostal na rad. Prečo môže teraz fungovať systém registrácie automobilov rýchlo ale systém podávania a vybavovania žiadostí o pobyt funguje stále zle?

Ak chcete ušetriť čas a peniaze, tak sa obráťte na odborníkov, ktorí Vám zjednodušia vybavenie pracovného povolenia alebo prechodného pobytu na Slovensku.

Tradícia ochranných známok

22.01.2020

Tradícia používania označení slúžiacich na určovanie pôvodu výrobkov a služieb začala už v období staroveku, kedy sa určité označenia používali v spojitosti s keramickými, tehliarskymi viac »

Dôvody vedúce k výmazu ochrannej známky

21.01.2020

Kompetencie v konaní o výmaze ochrannej známky z registra má výlučne Úrad priemyselného vlastníctva. Úrad ochrannú známku z registra vymaže, ak v konaní začatom na návrh tretej osoby alebo viac »

Prechod zo živnosti na s. r. o.

20.01.2020

Podnikáte už dlhšiu dobu, a zaťažujú Vás čoraz vyššie odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne ? Mnoho našich zákazníkov sa zaujíma, ako môžu hladko prejsť z podnikania v rámci živnosti viac »

čínska reštaurácia, Laurinská ulica, Sólymos, incident

Polícia v centre Bratislavy riešila agresívneho muža. Bol to minister Sólymos

22.01.2020 23:04

V centre Bratislavy polícia riešila konflikt, pri ktorom agresívny muž vykrikoval, že je minister životného prostredia. Naozaj išlo o ministra Lászlóa Sólymosa.

Luigi Di Maio

Luigi Di Maio odstúpil z vedenia Hnutia piatich hviezd

22.01.2020 22:38

Hnutie je najsilnejšou stranou vo vláde premiéra Giuseppeho Conteho.

Španielsko počasie dážď sneh víchrica obete

Španielskom sa presúva krutá zimná búrka, usmrtila už najmenej deväť ľudí

22.01.2020 22:20

Medzi novonahlásenými mŕtvymi boli v stredu 49-ročný bezdomovec.

peniaze, bankovky, euro

MZ SR: Peniaze išli prioritne do nemocníc, ktoré liečia najvážnejšie prípady

22.01.2020 21:30

Aj menšie nemocnice sa môžu uchádzať o finančné prostriedky, a to z európskych fondov,mieni rezort.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 91245x
Priemerná čítanosť článkov: 1233x

Autor blogu