Založ si blog

Legalizovanie dokumentov na vývoz tovaru

Mezinárodné obchodovanie zvýši predajný potenciál každej spoločnosti, a preto veľa spoločností usiluje o predaj svojich produktov po celom svete. Ak rozmýšlate napr. nad založením firmy v nemecku, aby ste mohli expedovať je idealný čas.

Požiadavky na doklady a predpisy týkajúce sa vývozu tovaru sa v jednotlivých krajinách veľmi líšia. Je nevyhnutné skontrolovať, do akej miery administratíva vyhovuje požiadavkám miestnych orgánov v krajine, do ktorej má byť exportovaný tovar.

Aké dokumenty sa vyžadujú?

Existuje niekoľko požiadaviek na dokumentáciu, ktoré pri exporte tovaru treba brať na zreteľ. Záleží to od typu tovarov a s nimi súvisiacich kontrol. Ministerstvo pre medzinárodný obchod Spojeného kráľovstva ponúka prehľad dokumentov, ktoré budú v danom prípade potrebné. Niektoré z najčastejšie používaných dokumentov nájdete nižšie.

Obchodná faktúra

Faktúra je zvyčajne vystavená vývozcom, ktorý v nej uvádza prepravovaný tovar do zahraničia. Pomôže to príjemcom určiť hodnotu tovaru a s ním súvisiace poplatky. Aby bol tento dokument uznaný v zahraničí, musí byť osvedčený právnym zástupcom a vydaný s apostilou.

Osvedčenie o pôvode

Na vývoz väčšiny tovaru budete potrebovať osvedčenie o jeho pôvode, ktoré vydáva prepravca alebo obchodná komora. Ak medzi oboma krajinami existuje obchodná dohoda, dokument slúži aj na zníženie colných sadzieb.

Osvedčenie o voľnom predaji a zdravotné osvedčenie

Vývoz jedla, poľnohospodárskych produktov, zvierat, zdravotníckych alebo biologických produktov vyžaduje osvedčenie o voľnom predaji, prípadne aj zdravotné osvedčenie. Obmedzenia alebo osobitné podmienky vývozu stanovia orgány v krajine, do ktorej sa tovar vyváža.

V Spojenom kráľovstve sa tým potvrdzuje, že produkty sú:

  • Vyrobené v súlade s hygienickými predpismi EÚ
  • Vhodné pre ľudskú spotrebu
  • Voľne predajné v rámci EÚ

Okrem získania potrebných dokladov, je potrebné overiť aj požiadavky na legalizáciu dokumentov.

Je nevyhnutné, aby boli overené správne dokumenty, čím sa vyhneme omeškaniu vo vyplatení a vývozu. A to najmä v prípade tovaru s krátkou dobou trvanlivosti, kedy by každé omeškanie ovplyvnilo príjmy.

Sme hrdí na to, že každý týždeň pomáhame mnohým spoločnostiam pri legalizácii ich dôležitej vývoznej dokumentácie. Overenie dokumentov na vývoz tovaru do členských krajín Haagskeho dohovoru o apostile, trvá zvyčajne 1-2 pracovné dni.

Ochrana osobnosti – ako podať žalobu, judikatúra

09.03.2020

Ochrana osobnosti v rámci občianskeho práva Primárne je Ochranu osobnosti upravená v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 11 a nasledujúce. Okrem Občianskeho zákonníka je ochrana osobnosti zakotvená aj v iných právnych normách ako napríklad Ústava Slovenskej [...]

Ako sa legálne dostať do USA

02.03.2020

Rozhodli ste sa, že práve tento rok je ten prelomový a chcete odisť za „veľkú mláku“, no neviete čo všetko sa od Vás vyžaduje, aké víza potrebujete a ako ich získať? Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť súhrn, čo všetko budete potrebovať k ich vydaniu a ako sa na ne prichystať z pohodlia domova. Ak riešite či potrebujete na vycestovanie do USA víza, tak [...]

Zakladanie firiem je na ústupe, príčinou sú ready made firmy

28.02.2020

Zakladanie firiem na ústupe, príčinou sú readymade firmy Stúpajúci dopyt po readymade firmách je zjavný. Príčin, pre ktoré si podnikatelia volia radšej kúpu hotových firiem ako zakladania vlastných je niekoľko. Prvou je rozšírenie tejto možnosti medzi verejnosťou . Od počiatkov predaja ready mades firiem prešlo už viac ako 10 rokov a za ten čas sa predaj ready mades [...]

Igor Matovič

Podmienkou na odvolanie Matoviča sú predčasné voľby. Rozhodnú hlasy nezaradených

26.09.2022 17:30

Opozícia má momentálne bez nezaradených poslancov dokopy 72 hlasov. No pri vyslovení nedôvery vláde a jej členom musí byť súhlas najmenej 76 poslancov.

Robert Fico

Premiér aj šéf daniarov odmietajú Ficove tvrdenia o vypaľovaní podnikateľa Suchobu

26.09.2022 17:05

Prezident finančnej správy Žežulka odmietol, že by kohokoľvek zo spoločnosti Allexis žiadal o úplatok.

Giorgia Meloniová

Expert: Meloniová nie je Mussolini, ale z kultúry fašizmu vychádza

26.09.2022 16:49

Od Benita Mussoliniho nemalo Taliansko takú pravicovú vládu, aká vznikne po voľbách. Ako k tomu došlo?

poisťovňa Dôvera

Dôvera žiada od ÚDZS vyše 32-tisíc eur a ospravedlnenie pre nepravdivé tvrdenia

26.09.2022 16:01

Dôvera tvrdí, že jej úrad spôsobil nemajetkovú ujmu údajným “neoprávneným zásahom do jej dobrej povesti tým, že zverejnil nepravdivé informácie”.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 258433x
Priemerná čítanosť článkov: 2871x

Autor blogu