Založ si blog

Legalizovanie dokumentov na vývoz tovaru

Mezinárodné obchodovanie zvýši predajný potenciál každej spoločnosti, a preto veľa spoločností usiluje o predaj svojich produktov po celom svete. Ak rozmýšlate napr. nad založením firmy v nemecku, aby ste mohli expedovať je idealný čas.

Požiadavky na doklady a predpisy týkajúce sa vývozu tovaru sa v jednotlivých krajinách veľmi líšia. Je nevyhnutné skontrolovať, do akej miery administratíva vyhovuje požiadavkám miestnych orgánov v krajine, do ktorej má byť exportovaný tovar.

Aké dokumenty sa vyžadujú?

Existuje niekoľko požiadaviek na dokumentáciu, ktoré pri exporte tovaru treba brať na zreteľ. Záleží to od typu tovarov a s nimi súvisiacich kontrol. Ministerstvo pre medzinárodný obchod Spojeného kráľovstva ponúka prehľad dokumentov, ktoré budú v danom prípade potrebné. Niektoré z najčastejšie používaných dokumentov nájdete nižšie.

Obchodná faktúra

Faktúra je zvyčajne vystavená vývozcom, ktorý v nej uvádza prepravovaný tovar do zahraničia. Pomôže to príjemcom určiť hodnotu tovaru a s ním súvisiace poplatky. Aby bol tento dokument uznaný v zahraničí, musí byť osvedčený právnym zástupcom a vydaný s apostilou.

Osvedčenie o pôvode

Na vývoz väčšiny tovaru budete potrebovať osvedčenie o jeho pôvode, ktoré vydáva prepravca alebo obchodná komora. Ak medzi oboma krajinami existuje obchodná dohoda, dokument slúži aj na zníženie colných sadzieb.

Osvedčenie o voľnom predaji a zdravotné osvedčenie

Vývoz jedla, poľnohospodárskych produktov, zvierat, zdravotníckych alebo biologických produktov vyžaduje osvedčenie o voľnom predaji, prípadne aj zdravotné osvedčenie. Obmedzenia alebo osobitné podmienky vývozu stanovia orgány v krajine, do ktorej sa tovar vyváža.

V Spojenom kráľovstve sa tým potvrdzuje, že produkty sú:

  • Vyrobené v súlade s hygienickými predpismi EÚ
  • Vhodné pre ľudskú spotrebu
  • Voľne predajné v rámci EÚ

Okrem získania potrebných dokladov, je potrebné overiť aj požiadavky na legalizáciu dokumentov.

Je nevyhnutné, aby boli overené správne dokumenty, čím sa vyhneme omeškaniu vo vyplatení a vývozu. A to najmä v prípade tovaru s krátkou dobou trvanlivosti, kedy by každé omeškanie ovplyvnilo príjmy.

Sme hrdí na to, že každý týždeň pomáhame mnohým spoločnostiam pri legalizácii ich dôležitej vývoznej dokumentácie. Overenie dokumentov na vývoz tovaru do členských krajín Haagskeho dohovoru o apostile, trvá zvyčajne 1-2 pracovné dni.

Ochrana osobnosti – ako podať žalobu, judikatúra

09.03.2020

Ochrana osobnosti v rámci občianskeho práva Primárne je Ochranu osobnosti upravená v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 11 a nasledujúce. Okrem Občianskeho zákonníka je ochrana osobnosti zakotvená aj v iných právnych normách ako napríklad Ústava Slovenskej [...]

Ako sa legálne dostať do USA

02.03.2020

Rozhodli ste sa, že práve tento rok je ten prelomový a chcete odisť za „veľkú mláku“, no neviete čo všetko sa od Vás vyžaduje, aké víza potrebujete a ako ich získať? Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť súhrn, čo všetko budete potrebovať k ich vydaniu a ako sa na ne prichystať z pohodlia domova. Ak riešite či potrebujete na vycestovanie do USA víza, tak [...]

Zakladanie firiem je na ústupe, príčinou sú ready made firmy

28.02.2020

Zakladanie firiem na ústupe, príčinou sú readymade firmy Stúpajúci dopyt po readymade firmách je zjavný. Príčin, pre ktoré si podnikatelia volia radšej kúpu hotových firiem ako zakladania vlastných je niekoľko. Prvou je rozšírenie tejto možnosti medzi verejnosťou . Od počiatkov predaja ready mades firiem prešlo už viac ako 10 rokov a za ten čas sa predaj ready mades [...]

očkovanie štadión BA

Bratislavský kraj doteraz zaočkoval už 41-tisíc ľudí, v nedeľu padol denný rekord

19.04.2021 13:52

Bratislavský kraj zároveň navrhol, aby štátny rezervačný systém zrušil vekové obmedzenie, ktoré je aktuálne 40 rokov.

súdy ŠTS starosta Dolný Chotár vražda

Výpoveďou svedkov a znalca pokračoval proces s Františkom Dorom a spol.

19.04.2021 13:09

Na pondelkové pojednávania sa nechali eskortovať traja zo štyroch obžalovaných.

Polícia Slovenskej republiky

Mužovi, ktorý napadol policajta, hrozí päťročný trest

19.04.2021 12:29

Muž sa mal správať útočne a agresívne, pričom fyzicky napadol jedného z policajtov.

Navaľnyj

Navaľného previezli do nemocnice

19.04.2021 12:18

Väzenská správa rozhodla o prevoze do nemocnice dva dni po tom, čo jeho lekár informoval, že Navaľného stav sa prudko zhoršuje.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 187744x
Priemerná čítanosť článkov: 2086x

Autor blogu