Založ si blog

Problémy pri registrácii na DPH stavebných firiem

Firma kúpila pozemok, postavila na ňom dom a predala ho. Počas stavby si neuplatňovala DPH. Po predaji podala žiadosť o registráciu DPH. Pri ďalších stavbách by si uplatňovala odpočet / samozdanenie DPH a pri predaji by DPH aj odviedla. Tak to štandardne majú fungovať začínajúce stavebné firmy.

Zákon hovorí, že platcom DPH sa stáva od momentu keď prijala platbu alebo keď dodala stavbu (14.11.2018). Platba bola vykonaná tak, že najprv bol uhradený blokovací depozit v prospech realitnej kancelárie (26.9.2018) a potom až zvyšok ceny (12.10.2018). V kúpnej zmluve bolo štandardne uvedené, že aj blokovací depozit je súčasťou kúpnej ceny. Bohužiaľ, na daňový úrad bola dodaná faktúra s dňom vystavenia (30.10.2018) až po úhrade kúpnej ceny.

Riešenia problémov pri registrácii DPH

Keďže platcom DPH podľa zákona sa stáva buď prijatím úhrady alebo dodaním, tak z faktúry vystavenej až po úhrade bude asi daňový úrad chcieť uhradiť DPH. Otázka je, že či sa dá brániť tomuto postupu tým, že faktúra sa stornuje a vystaví 13.9.2018, keď došlo k uzavretiu rezervačnej zmluvy, teda ešte pred platbami a odovzdaním.

Proti postupu daňového úradu sa je možné brániť tvrdením, že 30.10.2018 sa vystavila faktúra, na ktorú sa platilo 12.10.2018, čo nie je možné z faktického hľadiska, pretože faktúra musí predchádzať platbe.

Počas kontroly nie je možné podávať opravné / dodatočné priznania a kontrolné výkazy, čo ale nie je potrebné, keďže sa žiadne ešte nepodali. Storno a vydanie novej faktúry je možné.

Čiastkové zmiernenie problémov pri registrácii DPH

Ak nakoniec aj k registrácii DPH dôjde skôr ako si to stavebná firma želá a z dodania stavby musí odviesť DPH, tak si aspoň môže uplatniť odpočet DPH z dodaní, ktoré predchádzali registrácii DPH ale boli spojené so stavbou, za ktorú firma DPH odviedla.

Znenie zákona a registrácia DPH pre stavebné firmy

Zákon č. 222/2004 Z. z. Zákon o dani z pridanej hodnoty, Registračná povinnosť § 4 ods. (4) …. Platiteľom sa stáva aj zdaniteľná osoba, ktorá dodá stavbu, jej časť alebo stavebný pozemok alebo prijme platbu pred ich dodaním, a to tým dňom, ktorý nastane skôr, ak sa z dodania má dosiahnuť obrat podľa odseku 1, okrem dodania stavby, jej časti alebo stavebného pozemku, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 38 ods. 1. Títo platitelia sú povinní oznámiť daňovému úradu skutočnosť, na základe ktorej sa stali platiteľom, do desiatich dní odo dňa vzniku tejto skutočnosti a v tej istej lehote predložiť doklady osvedčujúce túto skutočnosť. Daňový úrad preverí a porovná skutkový stav s údajmi v oznámení a dokladoch podľa štvrtej vety a ak sú údaje v oznámení a dokladoch pravdivé a správne, zaregistruje platiteľa, vydá mu osvedčenie o registrácii pre daň a pridelí mu identifikačné číslo pre daň do desiatich dní odo dňa doručenia oznámenia skutočnosti a dokladov osvedčujúcich túto skutočnosť. Ak daňový úrad osobu nezaregistruje, vydá o tom rozhodnutie; proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať odvolanie.

Tip od nás : Najlepšie riešenie ako predchádzať týmto problémov, je kúpiť overenú ready made s.r.o. registrovanú ako platca dph podľa § 4.

Legalizovanie dokumentov na vývoz tovaru

25.11.2019

Mezinárodné obchodovanie zvýši predajný potenciál každej spoločnosti, a preto veľa spoločností usiluje o predaj svojich produktov po celom svete. Ak rozmýšlate napr. nad založením firmy viac »

Ako vyriešiť problémy s vybavovaním pobytu na cudzineckej polícii v Bratislave?

21.11.2019

Mnoho pracovníkov v Bratislave je z cudziny mimo Európskej únie a pracuje načierno (zdržiavajú sa v Slovenskej republike na základe poľských víz alebo na základe bezvízového režimu s Ukrajinou viac »

Čo funguje lepšie v anglickom obchodnom registri

15.11.2019

Pre právo obchodných spoločností je kľúčovým zákonom v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska (ďalej aj ako „Anglicko“ alebo „UK“) The Companies Act 2006 (ďalej viac »

Evo Morales

Exprezident Morales odcestoval z Mexika na lekárske vyšetrenie na Kubu

07.12.2019 21:29

Moralesov odchod na "dočasný" pobyt na Kube potvrdilo mexické ministerstvo zahraničných vecí.

potenie - mokrý - zápach - únava - práca - stres - kravata

Tvrdá šikana v českej škodovke. Zavretí v debne, preháňadlo v káve

07.12.2019 20:03

Zavreli ich do debne, upevnili veko, nastriekali do nej smradľavý sprej. Česká Škoda Auto vyhodila pracovníkov, ktorí šikanovali svojich kolegov.

USA / KĽDR / Kim Čong-un / Donald Trump /

Rozhovory s USA o denuklearizácii už nepokračujú, oznámila KĽDR

07.12.2019 19:42

Zároveň skritizovala európskych členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorí nedávno odsúdili severokórejské "provokačné" skúšky balistických striel.

BRITAIN-ELECTION/DEBATE

Johnson a Corbyn sa stretli v poslednej televíznej debate pred voľbami

07.12.2019 18:56

Britský premiér a líder opozičnej Labouristickej strany sa v piatok večer stretli v poslednej televíznej debate pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v krajine konajú 12. decembra.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 69810x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu