Založ si blog

Tradícia ochranných známok

Tradícia používania označení slúžiacich na určovanie pôvodu výrobkov a služieb začala už v období staroveku, kedy sa určité označenia používali v spojitosti s keramickými, tehliarskymi a koženými výrobkami.

Označenia boli tvorené iniciálkami, značkami, písmenami, grafickými alebo inými obrazovými symbolmi, ktoré boli umiestňované na povrchu výrobkov prípadne sa pripevňovali zvlášť. Najmä v novoveku sa tento zvyk ďalej rozširoval, kedy začalo dochádzať k hromadnej výrobe a výmene tovarov. K zásadnému rozvoju, z hľadiska právnej ochrany označení výrobkov a služieb došlo  však  až v druhej polovici 20. storočia. Medzi najpokrokovejšie krajiny v tejto oblasti patrili USA, Anglicko, Nemecko, Rakúsko a Francúzsko. Na našom území bola založená novodobá právna úprava zaoberajúca sa ochranou práv označení zavedená rakúskym cisárskym patentom č. 230 z roku 1859, neskôr bol v roku 1890  na území vtedajšieho Rakúsko – Uhorska zriadený ústredný známkový register. V roku 1918 po vzniku  Československej republiky  došlo k prevzatiu skôr platných Rakúsko – uhorských právnych úprav ( zákony č. 469 a 471 z roku 1919 a zákon č. 261 z roku 1921). Takáto právna úprava bola na území Československa až do roku 1952, kým nedošlo k novelizácií zákonom č. 8 o ochranných známkach a neskôr nahradený  v roku 1988 zákonom č. 174. V Slovenskej republike bol nový zákon prijatý v roku 1997 (zákon č. 55/1997 Z. z.). Súčasný platný zákon o ochranných známkach je z roku 2001 (zákon č. 577/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 14/2003 s účinnosťou od 1.2.2004.

Zosúlaďovaním právnych predpisov týkajúcich sa ochranných známok členských štátov začalo Európske spoločenstvo  v roku 1988, a to prijatím harmonizačnej smernice, ktorej cieľom bolo odstránenie existujúcich rozdielov medzi národnými predpismi jednotlivých členských štátov a prispieť tým k slobode poskytovania služieb a voľnému pohybu tovaru. Smernica sa upravuje výpočet označení, ktoré môžu byť použité ako ochranná známka, a či sú dostatočne schopné odlíšiť jednotlivé služby alebo výrobky jedného podnikateľského subjektu voči iným službám a výrobkom ostatných subjektov. Prvoradou je úroveň ochrany, ktorá vyplýva zo zápisu ochrannej známky v rôznych členských štátoch, ktorá je dnes v celej Európskej únii rovnaká.

Zákon o ochranných známkach z roku 1997 plne prevzal vyššie uvedené zásady, ktorý zároveň odstránil jednotlivé prekážky pri manipulovaní s ochrannými známkami, ktoré boli dosiaľ poznamenané administratívnymi zásahmi štátu do postavenia jednotlivých hospodárskych subjektov. Úpravou sa docielilo  posilnenie postavenia vlastníka ochrannej známky, ako aj zosilnenie zodpovednosti iných  podnikateľských subjektov pri označovaní služieb a výrobkov. K výraznému posilneniu ochrany práv tretích osôb došlo zavedením námietkového konania pred zápisom ochrannej známky do verejnoprávneho registra. Prvá etapa úpravy systému ochrany priemyselného vlastníctva v SR bola prijatím zákona zavŕšená.

Ochrana osobnosti – ako podať žalobu, judikatúra

09.03.2020

Ochrana osobnosti v rámci občianskeho práva Primárne je Ochranu osobnosti upravená v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 11 a nasledujúce. Okrem Občianskeho zákonníka je ochrana osobnosti zakotvená aj v iných právnych normách ako napríklad Ústava Slovenskej [...]

Ako sa legálne dostať do USA

02.03.2020

Rozhodli ste sa, že práve tento rok je ten prelomový a chcete odisť za „veľkú mláku“, no neviete čo všetko sa od Vás vyžaduje, aké víza potrebujete a ako ich získať? Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť súhrn, čo všetko budete potrebovať k ich vydaniu a ako sa na ne prichystať z pohodlia domova. Ak riešite či potrebujete na vycestovanie do USA víza, tak [...]

Zakladanie firiem je na ústupe, príčinou sú ready made firmy

28.02.2020

Zakladanie firiem na ústupe, príčinou sú readymade firmy Stúpajúci dopyt po readymade firmách je zjavný. Príčin, pre ktoré si podnikatelia volia radšej kúpu hotových firiem ako zakladania vlastných je niekoľko. Prvou je rozšírenie tejto možnosti medzi verejnosťou . Od počiatkov predaja ready mades firiem prešlo už viac ako 10 rokov a za ten čas sa predaj ready mades [...]

Edward Snowden

Snowden získal ruské občianstvo, dekrét podpísal Putin

26.09.2022 18:51

Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb pred takmer desiatimi rokmi zverejnil utajované informácie o americkej elektronickej špionáži.

Japonsko / vlajka /

Ruská FSB zadržala japonského konzula, dôvodom je údajná špionáž

26.09.2022 18:30

Správa o zadržaní diplomata prišla len niekoľko hodín po tom, čo Japonsko oznámilo ďalšie sprísnenie svojich protiruských sankcií.

NAKA

NAKA zadržala niekoľkých členov gangu takáčovcov, v putách skončil aj starosta

26.09.2022 18:08

V súvislosti s trestnou činnosťou zločineckej skupiny takáčovcov obvinila polícia 14 osôb.

Russia Ukraine War Changed World Analysis

Po anexii Moskva sľubuje jadrový dáždnik. Ako odpovie Západ?

26.09.2022 18:04

Rusko sa už v piatok chystá anektovať okupované oblasti Ukrajiny. Varuje pri tom, že na obranu zabratých území je pripravené nasadiť všetky prostriedky, aj tie najničivejšie.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 90
Celková čítanosť: 258457x
Priemerná čítanosť článkov: 2872x

Autor blogu