Založ si blog

Tradícia ochranných známok

Tradícia používania označení slúžiacich na určovanie pôvodu výrobkov a služieb začala už v období staroveku, kedy sa určité označenia používali v spojitosti s keramickými, tehliarskymi a koženými výrobkami.

Označenia boli tvorené iniciálkami, značkami, písmenami, grafickými alebo inými obrazovými symbolmi, ktoré boli umiestňované na povrchu výrobkov prípadne sa pripevňovali zvlášť. Najmä v novoveku sa tento zvyk ďalej rozširoval, kedy začalo dochádzať k hromadnej výrobe a výmene tovarov. K zásadnému rozvoju, z hľadiska právnej ochrany označení výrobkov a služieb došlo  však  až v druhej polovici 20. storočia. Medzi najpokrokovejšie krajiny v tejto oblasti patrili USA, Anglicko, Nemecko, Rakúsko a Francúzsko. Na našom území bola založená novodobá právna úprava zaoberajúca sa ochranou práv označení zavedená rakúskym cisárskym patentom č. 230 z roku 1859, neskôr bol v roku 1890  na území vtedajšieho Rakúsko – Uhorska zriadený ústredný známkový register. V roku 1918 po vzniku  Československej republiky  došlo k prevzatiu skôr platných Rakúsko – uhorských právnych úprav ( zákony č. 469 a 471 z roku 1919 a zákon č. 261 z roku 1921). Takáto právna úprava bola na území Československa až do roku 1952, kým nedošlo k novelizácií zákonom č. 8 o ochranných známkach a neskôr nahradený  v roku 1988 zákonom č. 174. V Slovenskej republike bol nový zákon prijatý v roku 1997 (zákon č. 55/1997 Z. z.). Súčasný platný zákon o ochranných známkach je z roku 2001 (zákon č. 577/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 14/2003 s účinnosťou od 1.2.2004.

Zosúlaďovaním právnych predpisov týkajúcich sa ochranných známok členských štátov začalo Európske spoločenstvo  v roku 1988, a to prijatím harmonizačnej smernice, ktorej cieľom bolo odstránenie existujúcich rozdielov medzi národnými predpismi jednotlivých členských štátov a prispieť tým k slobode poskytovania služieb a voľnému pohybu tovaru. Smernica sa upravuje výpočet označení, ktoré môžu byť použité ako ochranná známka, a či sú dostatočne schopné odlíšiť jednotlivé služby alebo výrobky jedného podnikateľského subjektu voči iným službám a výrobkom ostatných subjektov. Prvoradou je úroveň ochrany, ktorá vyplýva zo zápisu ochrannej známky v rôznych členských štátoch, ktorá je dnes v celej Európskej únii rovnaká.

Zákon o ochranných známkach z roku 1997 plne prevzal vyššie uvedené zásady, ktorý zároveň odstránil jednotlivé prekážky pri manipulovaní s ochrannými známkami, ktoré boli dosiaľ poznamenané administratívnymi zásahmi štátu do postavenia jednotlivých hospodárskych subjektov. Úpravou sa docielilo  posilnenie postavenia vlastníka ochrannej známky, ako aj zosilnenie zodpovednosti iných  podnikateľských subjektov pri označovaní služieb a výrobkov. K výraznému posilneniu ochrany práv tretích osôb došlo zavedením námietkového konania pred zápisom ochrannej známky do verejnoprávneho registra. Prvá etapa úpravy systému ochrany priemyselného vlastníctva v SR bola prijatím zákona zavŕšená.

Povolenie na pobyt pre občana Chorvátska na Slovensku

20.02.2020

Tento článok sa bude týkať podmienok, ktoré musí splniť občan Chorvátskej republiky aby mu bolo udelené povolenie na získanie trvalého pobytu na území Slovenskej republiky na účel podnikania. viac »

Kupujte spoločnosti, ktoré sú na predaj – oplatí sa to!

19.02.2020

Celý proces založenia s.r.o. je behom na dlhú trať. Vyznačuje sa zdĺhavosťou a administratívnym zaťažením. Naša spoločnosť Vám vie ponúknuť jednoduchšie riešenie - predaj už založených viac »

Čo môže zaväzovať partnera verejného sektora

14.02.2020

Ak sa rozhodnete stať partnerom verejného sektora a chcete čerpať výhody z verejného sektora je potrebné byť zapísaný v registri partnerov verejného sektora RPVS. Môžeme hovoriť o novovzniknutom viac »

Britain Mosque Stabbing

V mešite v centre Londýna pobodali zvolávača k moslimskej modlitbe

20.02.2020 19:19

Polícia incident neoznačila za teroristický útok, hoci ho prešetruje protiteroristické jednotka.

Roger Stone

Bývalého Trumpovho poradcu Stone odsúdili na 40 mesiacov väzenia

20.02.2020 18:46, aktualizované: 19:50

Roger Stone bol vlani uznaný vinným v siedmich bodoch obžaloby

panelak torzo vybuch Presov 01

Pre obyvateľov Mukačevskej ulice vyzbierali vyše 5,1 milióna eur

20.02.2020 17:37

Už počas trvania zbierky mesto začalo vyplácať jednorazové príspevky na preklenutie zložitej životnej situácie.

NR SR: Pietna spomienka na Kuciak a Kušnírová klus

Opoziční poslanci si v parlamente pripomenuli pamiatku Kuciaka a jeho snúbenice

20.02.2020 17:34

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili vo februári 2018 v ich dome vo Veľkej Mači.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 84
Celková čítanosť: 103860x
Priemerná čítanosť článkov: 1236x

Autor blogu