Založ si blog

Ako si zaobstarať ubytovania pri prechodnom pobyte za zámerom podnikania

Zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov uvádza v jednom zo svojich ustanovení, v prípade žiadosti cudzinca o prechodný pobyt predložiť aj doklad o zabezpečení ubytovania.

Aká je dĺžka poskytnutia ubytovania 

Ak cudzinec, ktorý sa rozhodne podať žiadosť o prechodný pobyt, musí predložiť doklad, že má garanciu prechodného pobytu minimálne 6 mesiacov. Je dôležité vedieť, že ak sa rozhodnete k žiadosti o prechodný pobyt priložiť prílohu o nájomnej zmluve, ktorá je uzatvorená na 6 mesiacov, pravdepodobne táto 6-mesačná lehota nebude stačiť na potvrdenie žiadosti. A prečo je 6-mesačná lehota krátka na potvrdenie žiadosti o prechodný pobyt? V tomto prípade je potrebné prirátať aj lehotu rozhodovania o pobyte cudzinca, ktorá je štandardne 90 dní, ktorú zákon vo v určitých zákonných ustanoveniach sa môže rozhodnúť predĺžiť. . Preto, ak sa rozhodnete podať žiadosť o prechodný pobyt odporúčame, aby bol tento doklad vystavený v ideálnom prípad na rok.

Čo je možné predložiť ako doklad o ubytovaní cudzinca 

Zákona o pobyte cudzincov v ustanovení § 122, kde sa zmieňuje aký doklad môže cudzinec predložiť:

  • čestné vyhlásenie majiteľa nehnuteľnosti, ktorý má vlastnícke právo k nehnuteľnosti ak sú uvedení viacerí vlastníci je potrebné vlastníkov čestné vyhlásenie všetkých spoluvlastníkov. Podpis jednotlivých vlastníkov je potrebné úradne overiť.
  • nájomná zmluva, kde v tomto prípade musia byť úradne overené podpisy nielen vlastníkov nehnuteľnosti, ale aj prenajímateľa a cudzinca
  • podnájomná zmluva – v takomto prípade sa obyčajne prikladá k podnájomnej zmluve aj nájomná zmluva, ktorá preukazuje, že nájomca mal právomoc udeliť povolenie podnájomníkovi
  • súhlas ubytovacieho zariadenia o poskytnutí ubytovania. V tomto prípade je dôležité preskúmať či udelenie povolenia konkrétneho ubytovacieho zariadenia bude prijaté, pretože osoby, ktoré prevádzkujú tieto zariadenia často nie sú jeho vlastníkmi

S účinnosťou od mája 2018 nie je potrebné dokladať list vlastníctva, na ktorom je zapísaná nehnuteľnosť, v ktorej bude cudzinec ubytovaný. Zákonodarca od mája 2019 nevyžaduje predloženie listu vlastníctva, kde je uvedená nehnuteľnosť, kde bude príslušník tretej krajiny nasťahovaný.

Stretli sme sa už aj s takýmto prípadom, že útvar polície nesúhlasil s akceptáciou potvrdenia ubytovacieho zariadenia, ak toto ubytovacie zariadenie poskytovalo ubytovanie viac cudzincom ako bola jeho kapacita. . Následne sa začalo dokazovanie, kde ubytovacie zariadenie sa snažilo preukázať, že jeho maximálny limit prijatých hostí nebol presiahnutý. Táto situácia nastáva vtedy, ak ubytovacie zariadenie nerobí záznamy o potvrdeniach, ktoré udelili a pobytoch.

Ak Vás článok zaujal obráťte sa na služby našej kancelárie . ak potrebujete vypracovať čestné vyhlásenie o poskytnutí ubytovania pre cudzinca.

Kupujte spoločnosti, ktoré sú na predaj – oplatí sa to!

19.02.2020

Celý proces založenia s.r.o. je behom na dlhú trať. Vyznačuje sa zdĺhavosťou a administratívnym zaťažením. Naša spoločnosť Vám vie ponúknuť jednoduchšie riešenie - predaj už založených viac »

Čo môže zaväzovať partnera verejného sektora

14.02.2020

Ak sa rozhodnete stať partnerom verejného sektora a chcete čerpať výhody z verejného sektora je potrebné byť zapísaný v registri partnerov verejného sektora RPVS. Môžeme hovoriť o novovzniknutom viac »

Kúpa s. r. o s históriou

12.02.2020

Kúpa s.r.o s históriou Zo skúseností podnikateľov vyplýva , že spoločnosti s históriou vyžadujú oveľa viac záujmu zo strany podnikateľov na rozdiel od ready-made spoločností. Pri s.r.o viac »

stíhačky, eurofighter

Francúzsko a Nemecko budú pracovať na novej generácii stíhačiek

20.02.2020 17:17

Očakávané celkové náklady na vytvorenie prototypu by mali predstavovať približne štyri miliardy eur.

počasie cibula

Na Slovensko sa valí studený front. Prinesie sneženie a silný vietor

20.02.2020 17:00

Či vydrží chladnejšie počasie aj cez víkend a kde všade nasneží sa dozviete vo videu.

auta krizovatka zapcha kolona

V Bratislave je pre viaceré nehody spomalená doprava

20.02.2020 16:41

Motoristi sa môžu zdržať až 45 minút.

andrej kiska

Kiska ešte nebol vypovedať na polícii v súvislosti so zverejnenými videami

20.02.2020 15:41

Kiska vo štvrtok vyzval políciu, aby začala v tejto súvislosti konať.

etuls

Založenie sro, založenie živnosti, virtuálne sídlo, vedenie účtovníctva, účtovníctvo Bratislava, ochranná známka, tvorba loga, SEO optimalizácia, tvorba web stránok, realitná kancelária,

Štatistiky blogu

Počet článkov: 83
Celková čítanosť: 103675x
Priemerná čítanosť článkov: 1249x

Autor blogu